KONSTANCIN-JEZIORNA Grand Prix XV Festiwalu Małych Form Teatralnych trafiło do zdolnych aktorów z podstawowej „Dwójki” oraz młodzieży z Gimnazjum No Bell


W sobotnim konkursie rozegranym w Konstancińskim Domu Kultury wzięło udział 10 przedstawień przygotowanych przez uczniów i nauczycieli miejscowych szkół. Oceniła je komisja, w której zasiedli reżyser Radosław Dunaszewski, aktor Łukasz Lewandowski i pedagog teatru Karolina Pluta. Jurorzy przyznali, że mieli niezwykle trudny wybór, ponieważ poziom spektakli był bardzo wysoki. Jednak – w ich ocenie – oba nagrodzone przedstawienia wyróżniały się w swoich kategoriach wiekowych.

“Dzień na Olimpie”

W repertuarze festiwalu znalazły się zarówno lekkie, zabawne, kabaretowe i musicalowe sztuki, jak i pouczające, przejmujące i wzruszające dramatyczne spektakle, poruszające niezwykle ważne, uniwersalne problemy. Grand Prix w kategorii podstawówek zdobyła Grupa Miłośników Hellenów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. S. Żeromskiego za spektakl „Dzień na Olimpie” oparty o mitologię grecką. W rolach głównych zobaczyliśmy Zeusa z żoną Herą, rozwiązujących codzienne, „przyziemne” spory pomiędzy bogami. Zabawne przedstawienie zaskakiwało błyskotliwymi dialogami, świetną grą aktorów, starannymi kostiumami i scenografią. Sztukę wraz z młodzieżą przygotowali nauczyciele Elżbieta Krawczyk i Wojciech Guszkowski.

Grad nagród dla „Z pamiętnika Adama i Ewy”

Natomiast w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się grupa Noplace z Gimnazjum No Bell, która zaprezentowała spektakl „Z Pamiętnika Adama i Ewy”. Była to autorska adaptacja utworu Marka Twaina – żartobliwa opowieść o pierwszych ludziach z perspektywy różnych punktów widzenia determinowanych płcią. Spektakl przygotowała Beata Siwicka. Jury przyznało także inne nagrody. Za kostiumy wyróżniono spektakl „Imieniny w ulu” Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Za mierzenie się z trudnymi tematami nagrodę otrzymała Agnieszka Bartosz-Goleniowska za spektakl „Maski” Zespołu Szkół nr 3. Natomiast Małgorzatę Gozdołek i Adriannę Mańkowską-Rzezak ze SP w Słomczynie wyróżniono za najlepszą reżyserię za spektakl „Pchła Szachrajka”. Jury uznało, że najlepszą zbiorową kreację aktorską stworzyli uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 5 „Zabawa w śpiącą królewnę” przygotowane przez Beatę Kowalczyk i Izabelę Kuś.

Indywidualne nagrody za kreacje aktorskie odebrali: Szymon Łaba („Zabawa w śpiącą królewnę”), Igor Kostka („Pchła Szachrajka”), Gabriela Markowska („Pchła Szachrajka”), Maja Strzelecka („Pchła Szachrajka”), Fela Kostka („Pchła Szachrajka”), Jakub Ratusiński („Dzień na Olimpie”), Zygmunt Polana („Dzień na Olimpie”), Natalia Wojciechowska („Dzień na Olimpie”), Daria Długozima („Maski”), Zuzanna Kalbarczyk („Z pamiętnika Adama i Ewy”), Natalia Pszenna („Z pamiętnika Adama i Ewy”), Ada Stankiewicz („Z pamiętnika Adama i Ewy”), Magdalena Marijańska („Z pamiętnika Adama i Ewy”), Jakub Makowski („Z pamiętnika Adama i Ewy”), Miłosz Matraszek („Z pamiętnika Adama i Ewy”), Stanisław Kamiński („Z pamiętnika Adama i Ewy”) i Mateusz Nowicki („Z pamiętnika Adama i Ewy”). Nagrody laureatom wręczali przedstawiciele jury oraz burmistrz Kazimierz Jańczuk i Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury.

Od „Ja zwariuję” po „Mój Azyl”

Oprócz konkursowych spektakli, w niedzielę publiczność obejrzała również gościnne przedstawienia młodzieżowych grup teatralnych z powiatu. Teatrzaki zaprezentowały spektakl „Ja zwariuję” (Konstanciński Dom Kultury), grupa Za drzwiami sztukę„Wilenka” (Konstanciński Dom Kultury), a Miniatura przedstawienie „To tylko próba” (Konstanciński Dom Kultury). Teatroteka Małego Człowieka przyjechała do Hugonówki z „Królową Śniegu” (Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii), a grupa Chachahihihehe wystawiła „Mój Azyl’ (Centrum Kultury w Piasecznie).

Dwudniowy, rodzinny festiwal, który przyciągnął do Hugonówki wielu sympatyków teatru, poprowadził aktor Zbigniew Kozłowski.

“Pchła szachrajka”

Kolejne święto teatru w Konstancinie dopiero rok. Jednak Konstanciński Dom Kultury już teraz zaprasza do Hugonówki na kolejne spektakle. Najbliższy w sobotę, 24 marca o godz. 19 „Frida Życie Sztuka Rewolucja”. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 19 na scenie Hugonówki wystąpi doskonała Hanna Śleszyńska w spektaklu „Własność znana jako Judy Garland”, a w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 16 coś dla najmłodszych widzów – przedstawienie teatru Baj „Tymoteusz sód ptaków”. Bilety w kasie lub na www.konstancinskidomkultury.pl.

Festiwalowi patronowali Kurier Południowy i Piasecznonews.

Na zdjęciu głównym: „Z pamiętnika Adama i Ewy” Gimnazjum No Bell

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię