PRAŻMÓW To będzie wyjątkowy rok dla gminy pod względem wydatków na inwestycje. Wedle planów pochłoną one ponad 10 mln zł

Kwota nie przyprawia może o zawroty głowy w porównaniu z sąsiednimi gminami, ale biorąc pod uwagę to, że cały budżet Prażmowa to 47,5 mln zł (z czego prawie 8 mln zł to program 500+), jest ona spora.

Ścieki popłyną do Wólki Kozodawskiej

Rok, w którym kończy się obecna kadencja samorządu będzie rekordowy, ale także historyczny dla Prażmowa. Bowiem na jego zakończenie do oczyszczalni w gminie Piaseczno, na mocy międzygminnego porozumienia podpisanego kilka lat temu, z okolic Prażmowa popłyną pierwsze ścieki. Do jesieni ma zakończyć się budowa kanalizacji w kilku rejonach gęsto zabudowanego Ustanowa. To będzie największy tegoroczny wydatek inwestycyjny prażmowskiego samorządu, wyniesie ponad 4,5 mln zł.

Dużą pulę pieniędzy, bo 3 mln zł pochłonie również rozpoczęta pod koniec minionego roku rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Prażmowie. Fundamenty już są gotowe.

– Wzniesiemy nowe, trzykondygnacyjne skrzydło placówki, podobne do tego, które oddaliśmy w ubiegłym roku przy szkole w Uwieliniach – zapowiada wójt Sylwester Puchała. – W ten sposób zapewnimy znacznie lepsze warunki dla najmłodszych dzieci. Bo jeśli chodzi o miejsce, na razie w placówkach go nie brakuje. W czasie tegorocznego naboru przyjęliśmy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, które zapisali rodzice – dodaje. W przyszłym roku nowe skrzydło ma zostać wykończone i wyposażone.

Dwie Kolejowe do remontu

Dużą przemianę w tym roku przejdzie również ośrodek zdrowia w Uwielinach przy ul. Głównej (na zdjęciu). Tu także prace, opiewające łącznie na prawie 1 mln zł, wystartowały. Po zakończeniu inwestycji, powierzchnia przychodni – filii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Prażmowie – podwoi się. W nowej części powstaną m.in. gabinet zabiegowy i dwa pokoje lekarskie, a także sanitariat dla niepełnosprawnych i kotłownia.

– Zależy nam przede wszystkim na całkowitym oddzieleniu ruchu pacjentów dorosłych i dzieci. Zostaną wykonane dla nich osobne wejścia i strefy w przychodni – zaznacza wójt. – Rozbudowa ośrodka jest również związana z szybkim przyrostem mieszkańców gminy i faktem, że zapisanych jest do niego więcej pacjentów niż do przychodni w Prażmowie. To przede wszystkim zasługa wspaniałej pani doktor Beaty Szczytowskiej. Niektórzy mieszkańcy wolą poczekać w dłuższej kolejce w Uwielinach, żeby skorzystać z jej porady – podkreśla Sylwester Puchała.

Jeśli chodzi o inne kosztowniejsze gminne przedsięwzięcia: przemianę przejdą m.in. dwie ulice Kolejowe – w Gabryelinie i Jeziórku. Gmina zamierza przebudować je po zakończeniu modernizacji radomskiej linii kolejowej. Większy zakres remontów zostanie także wykonany w remizach Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziórku i Woli Prażmowskiej, a w Jaroszowej Woli zostaną przygotowane warunki dla wznowienia świetlicy, nazywanej inaczej ośrodkiem wsparcia dziennego m.in. dla seniorów.

Na inwestycje rada gminy przeznaczyła na razie prawie 10 mln zł. – Ale powiększymy tę kwotę, spodziewam się, że o ponad 1 mln zł, kiedy wiosną podzielimy nadwyżkę wypracowaną w poprzednich latach – zapowiada gospodarz gminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię