GÓRA KALWARIA To najwyższa unijna dotacja, jaką kiedykolwiek udało się pozyskać samorządowi Góry Kalwarii. Zakład Gospodarki Komunalnej podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na mocy której otrzyma 23 mln zł wsparcia na inwestycje wodno-kanalizacyjne


Całkowity koszt przedsięwzięć jakie do końca 2022 roku w ramach projektu zrealizuje gminna spółka wyniesie 44,3 mln zł. Przewidziano kilka inwestycji: wybudowanie kanalizacji sanitarnej o długości 350 m oraz przebudowanie już eksploatowanej o długości 2,71 km w centrum miasta, a także unowocześnienie sieci wodociągowej na tym samym odcinku. Zaplanowano też generalną modernizację stacji uzdatniania wody przy ul. Kalwaryjskiej. Prace przy sieci wodociągowej pomogą uzyskać 1,2 mln m sześć. uzdatnionej wody na rok.

Inwestycja obejmie również unowocześnienie oczyszczalni ścieków komunalnych w Moczydłowie – zarówno ścieżki ściekowej, jak i osadowej. W wyniku tych działań przetwarzanych będzie 0,5 tys. ton suchej masy komunalnych osadów ściekowych na rok.

– Zakres naszego projektu wynika z potrzeb, które nawarstwiały się od lat. Szczególnie ważna jest stacja uzdatniania wody. W obiekcie tym, zlokalizowanym w pobliżu szkoły,  poza otrzymywaniem czystej, dobrej wody chcemy także prowadzić edukację. Planujemy budynek ze szklanymi ścianami i podświetlanymi filtrami, aby dzieci przechodząc po lekcjach mogły zobaczyć, nawet nie wchodząc do wewnątrz, czym jest woda, skąd się bierze, jak wygląda proces jej uzdatniania – zapowiedział Jerzy Pełka, prezes ZGK po podpisaniu umowy.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię