24 mln zł na Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego

1

PIASECZNO W powiecie piaseczyńskim powstanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. W zeszłym tygodniu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisano umowę o dofinansowanie utworzenia placówki, w ramach wsparcia ze środków unijnych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Liderem projektu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który otrzyma prawie 24 miliony złotych na realizację przedsięwzięcia. Partnerami uniwersytetu są: Powiat Piaseczyński, Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarczynie oraz Fundacja Pomóż Dorosnąć.
Istotą projektu jest pomoc młodym osobom doświadczającym kryzysu psychicznego w miejscu zamieszkania, w szkole, w najbliższym dziecku środowisku, czyli w formule innej niż tradycyjna pomoc ambulatoryjna. Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego to miejsca, gdzie każda osoba w trakcie kryzysu psychicznego i po jego zakończeniu może uzyskać wsparcie na poziomie społeczności lokalnych.
Wsparcia będą udzielać wielospecjalistyczne zespoły m.in. psycholodzy, terapeuci, pedagodzy, lekarze, pracownicy pomocy społecznej. Pomocą, oprócz pacjenta, mogą być objęci także rodzina i rówieśnicy. Chodzi o pomoc zintegrowaną, czyli taką, która obejmuje różne aspekty życia osób zmagających się z problemami psychicznymi i ich otoczenie.
Cieszę się, że Centrum powstanie – mówi Ewa Lubianiec, członek Zarządu Powiatu. Skala problemu jest ogromna, i to w całym kraju, a placówki tego typu są rzadkością.
Podobny punkt działa na warszawskich Bielanach i już teraz możemy mówić o jego sukcesie. Ten model pomocy środowiskowej, kiedy specjalista wychodzi zza biurka i wnika w przestrzeń życia dziecka jest w mojej ocenie najwłaściwszym kierunkiem pomocowym i jest bardzo skuteczny. Wierzę, że sprawdzi się i w naszym powiecie, dając wsparcie i pomoc zarówno dzieciom jak i ich rodzinom.

Pomoc w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i Młodzieży będzie świadczona w kilku lokalizacjach na terenie powiatu. Główna siedziba będzie się mieściła przy ul. Szkolnej w Piasecznie, w lokalu po Powiatowym Urzędzie Pracy.
Wartość całkowita inwestycji to 24 mln zł, w tym 23,4 mln to dofinansowanie z UE.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię