250 mln zł dla samorządów na Mazowszu

0

POWIAT Ruszyły nabory do programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Gminy i powiaty mogą liczyć w tym roku na co najmniej ćwierć miliona złotych dofinansowania. Środki te przeznaczone są m.in. na remonty dróg, nowe samochody dla OSP, obiekty sportowe, ochronę powietrza, wsparcie dla szkół czy działkowców


W piątek rano w delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Piasecznie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka Wiesława Roboszuka, Marcina Podsędka, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa mazowieckiego oraz Piotra Kandyby, przewodniczącego sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej.
Samorząd województwa co roku uruchamia instrumenty wsparcia dla różnych grup, w tym dla samorządów – mówił Wiesław Roboszuk. – Wsparcie finansowe zawsze powoduje ożywienie gospodarcze i podnosi jakość życia mieszkańców.
Wicemarszałek pokrótce omówił, na co zostaną przeznaczone zarezerwowane środki. 11 mln zł ma pójść na inwentaryzację źródeł ciepła, ale także zakup i montaż nowoczesnych urządzeń grzewczych, akcje edukacyjne oraz tworzenie terenów zielonych. 10 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie budowy i modernizacji obiektów sportowych, a 15 mln zł na programy wsparcia sołectw. Każde sołectwo może aplikować o środki zewnętrzne w wysokości do 10 tys. zł. Samorząd województwa będzie wspierał także modernizację infrastruktury na ogródkach działkowych (1 mln zł) oraz Ochotnicze Straże Pożarne (zakup samochodów, sprzętu i remont strażnic), na co przeznaczono 20 mln zł. 6 mln zł pójdzie także na remonty obiektów zabytkowych.
Te środki tak naprawdę tworzą PKB, dlatego jako sejmik województwa mazowieckiego z dużą radością przyjmujemy tego typu inicjatywy – podkreślił Marcin Podsędek. – Powiaty mają często problemy w realizowaniu dużych inwestycji, dlatego takie instrumenty finansowe są dla nich bardzo pomocne. Co więcej, decyzje dotyczące dofinansowania nie mają zabarwienia politycznego. Bierzemy pod uwagę rzeczywiste potrzeby mieszkańców – podkreślił.
Samorząd województwa wspiera także szkoły. Na jedną inwestycję samorządy mogą starać się o nawet 4 mln zł dofinansowania. Oprócz tego uruchomiony został program umożliwiający doposażenie placówek w sprzęt wykorzystywany do zdalnego nauczania. W tym roku zabezpieczono na ten cel 20 mln zł.
– Cały czas próbujemy także wspierać szpitale, w tym powiatowe – poinformował wicemarszałek Roboszuk.
Radny Piotr Kandyba podkreślił, że dużo dzieje się także w polityce społecznej. Realizowany jest projekt Białe Buty, w ramach którego powstają bezpieczne przejścia dla pieszych.
Cały czas monitorujemy też kwestię ważnych dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego dróg – zapewnił. – Chodzi zwłaszcza o nową 721 w Lesznowoli, 721 na odcinku od Piaseczna do Skolimowa oraz obwodnicę Konstancina-Jeziorny. Jest ogromna szansa, że wszystkie te zadania wkrótce doczekają się realizacji.

TW

CZYTAJ TAKŻE:  Karetki dla OSP Góra Kalwaria i OSP Baniocha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię