28-metrowa brzoza runęła na przedszkolny plac zabaw! 5-letnia dziewczynka w szpitalu

0

PIASECZNO – To sytuacja, której nie sposób było przewidzieć – płacze Krystyna Bernacka, dyrektor przedszkola nr 8 w Zalesiu Dolnym. – Drzewa są stale monitorowane i pielęgnowane.
Na dziewczynkę przewróciło się zdrowe drzewo, które runęło wraz z korzeniami


Do zdarzenia doszło dziś przed południem w przedszkolu nr 8 przy ul. Księcia Józefa. Jak informuje dyrekcja szkoły, gdy dzieci wychodziły na plac zabaw było pogodnie i bezwietrznie.

Przedszkole Publiczne nr 8 zlokalizowane jest na pięknym, częściowo zadrzewionym terenie.

– Gdy wieje wiatr to nie wychodzimy z dziećmi – podkreśla dyrektor Krystyna Bernacka.
5-letnia Justynka buja się na huśtawce. Zeskakuje z niej i biegnie w stronę koleżanki. W tym samym momencie 28-metrowa potężna brzoza przewraca się. Drzewo rosnące na zalesionym terenie obok placu zabaw runęło wraz z korzeniami. Dziewczynka znika pod gałęziami.

Drzewo runęło prosto na plac zabaw, na którym bawiły się dzieci

Co przeżyli przedszkolni nauczyciele można sobie tylko wyobrazić. Panie biegną w stronę dziewczynki, ona jednak przytomna siedzi pomiędzy konarami. Znalazła się akurat w tym miejscu gdzie potężny pień drzewa zaczynał się rozgałęziać.
– Czy leci mi krew? – pyta oszołomiona 5-latka. – Czy ja mam wszystko? Co się stało?
Ma lekko przyciśniętą prawką nóżkę. Przedszkolanki podnoszą gałąź, podają rękę dziecku i wyciągają je. Dziewczynce leci z noska krew, jest też lekko poocierana. Przedszkolanki obmywają ją w łazience i dzwonią do rodziców.

Piękne niebezpieczne drzewa

Słabe korzenie nie utrzymały potężnej brzozy

– Gdy ją zobaczyłam, była przy umywalce, krew już jej nie leciała – mówi dyrektor. – Być może powinnam wezwać karetkę, ale nie wyglądało by dziecku stało się coś poważnego.
Dziewczynka została zabrana z przedszkola przez matkę i trafiła na szpitalny oddział ratunkowy. W szpitalu przejdzie badania, które wykluczą ewentualne urazy.
Dyrektor Krystyna Bernacka jest roztrzęsiona. Gdy opowiada nam co się stało, raz po raz zanosi się płaczem.

Literką “P” oznaczane są drzewa wymagające pielęgnacji. Jak twierdzi dyrektor przedszkola, gmina szybko reaguje na zgłoszenia i drzewostan jest stale pielęgnowany

– Jestem kompletnie rozbita, nie mogę się pozbierać po tym co się wydarzyło – przyznaje ocierając łzy. Pokazuje nam leżącą brzozę – jej korzenie zaczynają w pobliskim lasku, a korona kończy na placu zabaw. Widzimy miejsce, w którym znajdowała się dziewczynka i mimo że od wydarzenia upłynęło już kilka godzin to nogi miękną na myśl jak blisko było od prawdziwej tragedii.
– Proszę spojrzeć, żadnej suchej gałęzi, żadnego żółtego listka, nic nie wskazywało na to by drzewo mogło zagrażać bezpieczeństwu – mówi dyrektor Bernacka i pokazuje nam starannie wypielęgnowany przedszkolny plac. Widzimy poprzycinane gałęzie, a na jednym z rozłożystych drzew zabezpieczające klamry, które mają zwiększać bezpieczeństwo.

Dlaczego w bezwietrzną pogodę przewróciło się zdrowe drzewo?

Czy teraz z przedszkolnego terenu zostaną wycięte wszystkie brzozy? Dyrekcja przedszkola będzie się tego domagać

– Te drzewa są wysokie a ich system korzeniowy nie jest bardzo rozległy – mówi Maciej Fabirkiewicz ze specjalistycznej firmy Dendrovita, która zajmuje się pielęgnacją drzew. – Wielokrotne zalania tego terenu dodatkowo osłabiły korzenie. One po prostu zgniły. To ogromny sukces, że te drzewa w ogóle jeszcze istnieją. Ten drzewostan osiąga już maksimum swojego wieku. Widać już suchoczuby – specjalista od drzew wskazuje zeschnięte wierzchołki brzóz, które wciąż rosną na przedszkolnym placu. – To świadczy o tym, że drzewa zamierają. Ich korzenie zgniły i drzewa nie mają już czym pobierać wody. Skończyła się też funkcja mechaniczna tych korzeni, przestają utrzymywać drzewa w pionie.

 – Występię do gminy o wycięcie wszystkich brzóz, które rosną na terenie przedszkola – zapowiada dyrektor Krystyna Bernacka.
Nie wiemy dokładnie jaki jest stan poszkodowanej dziewczynki. Miejmy nadzieję, że skończy się tylko na strachu i drobnych otarciach.

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię