30 lat minęło. Piękny jubileusz entuzjastów lokalnej historii

1

GÓRA KALWARIA Kilka dni temu Towarzystwo Miłośników Góry Kalwarii i Czerska obchodziło 30-lecie swojego istnienia. O wielkim wkładzie Towarzystwa w promowaniu Góry Kalwarii mówił burmistrz Arkadiusz Strzyżewski


Wiodącymi postaciami, ale także niekwestionowanymi liderami Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska są prezes Wojciech Prus-Wiśniowski oraz jego żona Bożena. To właśnie oni od kilkudziesięciu lat z zaangażowaniem zgłębiają i upowszechniają lokalną historię. 28 lutego nadarzyła się sposobność, aby im za to podziękować.
– Każda społeczność potrzebuje liderów, którzy dzięki ogromnej pasji są w stanie tworzyć wielkie dzieła – mówił podczas mszy św. w intencji Towarzystwa proboszcz Góry Kalwarii, ks. Andrzej Jerominek.
W Ośrodku Kultury, gdzie miała miejsce główna część jubileuszu, stowarzyszeniu gratulował burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.
– Wszyscy jesteśmy pełni uznania dla waszych dokonań. Dalej czyńcie dobro i piękno – podsumował.

Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca

Na uroczystość licznie przybyli sympatycy Towarzystwa, w tym przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji – m.in. Związku Piłsudczyków, Związku Podhalan, Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej. Obecni byli też Janusz Piechociński, były wicepremier i Zbigniew Czaplicki, pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Państwo Prus-Wiśniowscy odbierali dyplomy i gratulacje, ale sami także wręczali podziękowania wielu osobom i instytucjom wspierającym przez lata Towarzystwo.

Mają liczne zasługi

Wojciech Prus-Wiśniowski przypomniał, że pomysł utworzenia organizacji zajmującej się lokalną historią, powstał podczas spotkań władz lokalnych z mieszkańcami. Na przełomie lat 1987 i 1988 powstał komitet założycielski, a Towarzystwo Miłośników Góry Kalwarii i Czerska zarejestrowano w roku 1989. Do największych sukcesów stowarzyszenia można zaliczyć wydanie kilku książek, traktujących o historii miasta: „Dziejów Góry Kalwarii”, „Vinea Christi” i „Księgi sądów dworskich miasta Nowej Jerozolimy”. Wydało też prawie 100 numerów swojego biuletynu „Komunikat”. W 2012 roku Towarzystwo zostało uhonorowane odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię