30 lat straży miejskiej. Zaczynali od poloneza

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W urzędzie gminy odbyła się uroczystość związana z 30-leciem straży miejskiej. Życzenia strażnikom złożyli burmistrz Kazimierz Jańczuk oraz przewodnicząca rady Agata Wilczek


Uroczystość zaczęła się od krótkiej prezentacji, dotyczącej powstania i funkcjonowania straży miejskiej na przestrzeni trzech dekad. W 1990 roku rada miejska podjęła uchwałę otwierającą drogę do utworzenia formacji. Pierwszym komendantem straży został Grzegorz Szewczyk, dziś radny rady miejskiej, który miał do dyspozycji 10 strażników i samochód marki polonez. Na początku zgłoszenia dotyczyły nielegalnego handlu ulicznego, zaśmiecania terenów publicznych oraz złego parkowania. Stopniowo przybywało zarówno sprzętu, jak i strażników, których jest dziś 16 (wspieranych przez 5 pracowników obsługujących centrum monitoringu). Od 2019 roku straż miejska wróciła do swojej zmodernizowanej, pierwszej siedziby przy ul. Warszawskiej. Obecnie ma do dyspozycji dwa samochody, trzy rowery, nowoczesny system łączności oraz rozbudowaną sieć komputerową. W ciągu ostatnich lat bardzo rozwinął się system gminnego monitoringu. Najpierw tworzyło go 17 kamer, 5 lat temu system powiększono do 61 kamer, natomiast teraz liczy on ich aż 120. W ciągu 30 lat działalności zmieniały się też zadania straży. Teraz pilnuje ona, aby mieszkańcy nie palili w piecach śmieci, realizują działania podnoszące bezpieczeństwo mieszkańców, zabezpieczają imprezy masowe, wspierają działania policji.
W końcu nadeszła najprzyjemniejsza dla strażników część uroczystości. Pierwszy komendant straży miejskiej Grzegorz Szewczyk oraz strażnik z najdłuższym stażem Jerzy Pietras otrzymali krzyże zasługi. Strażnicy odebrali też gratulacje od burmistrza i przewodniczącej rady Agaty Wilczek, a kilkunastu z nich awansowano na wyższe stopnie służbowe.
– Z okazji 30-lecia straży miejskiej wszystkim pracownikom formacji dziękuję za wytrwałość i codzienną, sumienną pracę – zwrócił się do strażników burmistrz Kazimierz Jańczuk. Józef Grudzień, komendant straży, podziękował natomiast radnym i władzom gminy za wsparcie i życzliwość.
– Będziemy kontynuowali naszą służbę dla dobra gminy i mieszkańców – zakończył.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię