4973 zł! Taką kwotę z tytułu podatków przekaże gminie każdy statystyczny mieszkaniec uzdrowiska

1

KONSTANCIN-JEZIORNA Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wysokie 20. miejsce w skali kraju zajęła gmina Konstancin-Jeziorna. To najwyższa pozycja w powiecie piaseczyńskim


W 2021 roku średni dochód podatkowy na jednego mieszkańca ma wynieść w polskich gminach (jest ich 2477) 2098 zł. Warto zauważyć, że wszystkie gminy powiatu piaseczyńskiego plasują się powyżej tej średniej. Najwyżej w zestawieniu przygotowanym przez Ministerstwo Finansów plasuje się Konstancin-Jeziorna z dochodem podatkowym na jednego mieszkańca oszacowanym na 4973 zł. Na drugim miejscu jest Lesznowola z dochodem na poziomie 4832 zł, zaś na trzecim Piaseczno (3621 zł). Kolejne miejsca zajmują odpowiednio Góra Kalwaria (2408 zł), Tarczyn (2273 zł) oraz Prażmów (2196 zł).
Warto dodać, że dochody podatkowe gmin zależą od wpływów z podatków lokalnych (np. od nieruchomości) oraz z wpływów z podatków PIT oraz CIT.
Wysokie dochody podatkowe są przede wszystkim wynikiem zamożności mieszkańców, którzy poprzez swoje dochody mają wpływ na wysokość budżetu gminy – uważa Dariusz Zieliński, wiceburmistrz Konstancina-Jeziorny. – Dzięki tym pieniądzom możemy realizować m.in. zadania inwestycyjne, podnoszące standard i jakość życia mieszkańców.
Negatywnym skutkiem wysokich dochodów z tytułu podatków jest konieczność płacenia tzw. „janosikowego”, czyli daniny na rzecz biedniejszych samorządów. W tym roku jej wysokość ustalono dla Konstancina-Jeziorny na prawie 10 mln zł.

TW

1 KOMENTARZ

  1. Konstancin to zapyziałe uzdrowisko, gdzie reklamy, płachty na płotach, okolice spowite dymem (palonych śmieci) to codzienność. Natomiast poczucie dobrze spełnionego obowiązku przez samorząd, jest również najwyższe w kraju. Wiodącym przesłaniem jest jak zadziałać żeby zaszkodzić mieszkańcowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię