GÓRA KALWARIA 415 nauczycieli i 6,5 tys. uczniów przewinęło się przez zespół szkół zawodowych przy ul. Budowlanych przez pół wieku jego istnienia. Jubileusz świętowano w sobotę


Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących przy Warszawskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego „Żelbet „ w Górze Kalwarii powstała w lipcu 1967 roku. Przez kolejne dziesięciolecia placówka się zmieniała. Dodawano jej specjalizacji i kierunków. Jednak dopiero w 1990 roku przestała być szkołą przyzakładową i stała się Zespołem Szkół Budowlanych. W 1997 roku placówka otrzymała imię Marszałka Franciszka Bielińskiego. Obecnie – jak podczas sobotniej uroczystości zauważyła wicedyrektor Elżbieta Smereczyńska – uczniów w klasach o kierunkach budowlanych szkoła przyjmuje coraz mniej (brakuje chętnych), jednak nadal funkcjonuje w powszechnej świadomości jako „Budowlanka”. W ostatnich latach zespół szkół jest najmocniej kojarzony z klasami licealnymi o profilach mundurowych – przede wszystkim związanych z ochroną granic państwowych, a od zeszłego roku z policyjnym i strażackim.

Podczas uroczystego apelu związanego z obchodami jubileuszowymi było wiele chwil wzruszeń. Szczególnie, kiedy dyrektor Jarosław Adwent wręczał wyróżnienia długoletnim nauczycielom i pracownikom obsługi. Jako pierwsza kwiaty otrzymała polonistka Zofia Bazyl, pracująca w szkole od pół wieku. Dla niej wszyscy zebrani zaśpiewali „100 lat!”.

W imieniu absolwentów życzenia jubilatce złożył Jerzy Pełka, prezes kalwaryjskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. – Tutaj zdobywaliśmy wiedzę, kształciły się nasze charaktery, zawiązywały przyjaźnie i pierwsze miłości – powiedział, czym wzbudził duży aplauz. – Czasem byliśmy niesforni, nie uczyliśmy się. Ale większość z nas nie miała problemu, żeby dostać się na studia i zdobyć pracę.

W dniu urodzin szkoła dostała prezenty – od zarządu powiatu portret patrona, a od władz Góry Kalwarii przenośny zestaw nagłaśniający. Uczniowie uczcili jubileusz programem satyrycznym „Szkoła na wesoło”. Z okazji 50-lecia została przygotowana wystawa zdjęć przypominająca jej dzieje, a także imponujący tort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię