591. urodziny Piaseczna

0

PIASECZNO 5 listopada przypada rocznica nadania praw miejskich. W tym roku niestety ze względu na pandemię COVID-19, nie zostały przygotowane uroczystości, ale w ubiegłym roku hucznie obchodziliśmy 590-te urodziny naszego miasta.

Jak napisał Burmistrz Daniel Putkiewicz na swoim facebookowym profilu: – W tym roku tylko wirtualny torcik, ale głowa do góry jestem pewien, że jak śpiewał Tomek Lipiński “Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie” i spotkamy się na urodzinach za rok.

foto: Marcin Borkowski

Piaseczno jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu, które usytuowane jest na trakcie pomiędzy Warszawą a Czerskiem – dawną stolicą książąt mazowieckich. Prawa miejskie otrzymało w 1429 roku z rąk Janusza I Starszego księcia mazowieckiego.

Obejrzyjcie maping o historii Piaseczna oparty na udźwiękowionym słuchowisku autorstwa Wojciecha Letkiego. Nagranie zostało przygotowane rok temu, w ramach obchodów 590. lecia nadania praw miejskich miastu Piaseczno. Tematem słuchowiska jest rozmowa ojca (aktor – Grzegorz Emanuel) z synem (Józef Ciechomski) na temat historii Piaseczna na przestrzeni wieków. Słuchowisko było uzupełnione mapingiem wyświetlanym na ścianie kamienicy, dotyczącym zarówno historii miasta, jak i ważnych wydarzeń w historii Polski.

5 listopada 2020 roku w sali sportowej Centrum Edukacyjno-Multimedialnego przeprowadzony został turniej z wiedzy o Piasecznie. W pierwszej turze udział wzięły drużyny reprezentujące wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy, w drugiej aż 23 trzyosobowe drużyny reprezentujące różne instytucje grupy koleżeńskie i sąsiedzkie. Poniżej umieszczamy filmowy reportaż z 590. urodzin Piaseczna:

foto: Marcin Borkowski

Skoro urodziny, to nie mogło zabraknąć też tortu. A ten jak na 590. urodziny miasta przystało był imponujący. Cztery piętra o różnych smakach ozdobione były różnymi postaciami, obiektami i datami związanymi z historią Piaseczna. Były na nim nawet figurki przedstawiające tak charakterystyczny dla Piaseczna trolejbus czy kineskop.

Biuro Promocji i Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię