80-latek oszukany na kryptowalutach stracił przeszło pół miliona!

1

LESZNOWOLA Policjanci z Lesznowoli ostrzegają i zalecają ostrożność przy kontaktach z osobami, które obiecują wysokie zyski w krótkim czasie. 80-latek miał zarobić na kryptowalucie, a w efekcie z jego konta oszuści dokonali 15 wypłat na łączną sumę 530 tysięcy złotych.

Sprawa swój początek miała od internetowej reklamy. 80-letni mężczyzna zainteresował się nią i skontaktował telefonicznie z podanym numerem. Zaczęło się niewinnie od przelania 250 dolarów w celu założenia właściwego konta dla wirtualnych walut.

Następnie z poszkodowanym skontaktował się „makler”, który w szczegółowy sposób opisał rzekome korzyści i nakłonił 80-latka do przekazania wielu danych osobowych. Na podany adres mailowy przesłał „ważne” finansowe informacje, choć głównym celem było wówczas przesłanie oprogramowania, które samoczynnie zainstalowało się na komputerze poszkodowanego. W kolejnej rozmowie telefonicznej nakłonił do podania jeszcze numeru karty kredytowej oraz wbicia na przesłanej aplikacji danych konta bankowego. „Makler”, by być bardziej wiarygodnym, przesłał nawet kopię swojej licencji.

CZYTAJ TAKŻE:  Narkotyczny biznes kwitł na ogródkach działkowych

Dalej wszystko potoczyło się już błyskawicznie. Z konta bankowego wykonano 15 transakcji na łączną kwotę 530 000 złotych. Wszystkie przelewy wykonano na konta zagraniczne.

Policjanci ostrzegają i zalecają zachować podwyższoną ostrożność przy kontaktach z osobami, które obiecują wysokie zyski w krótkim czasie.

Ponadto na stronie internetowej KNF można sprawdzić, czy podmiot w imieniu, którego dzwoni Twój rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski: wyszukiwarka podmiotów ►

Możesz również zweryfikować, czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF ►

Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili. Jeżeli nie uzyskasz wiarygodnych informacji, powstrzymaj się od dalszych kontaktów.

CZYTAJ TAKŻE:  Mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy?

 

 

Źródło: kpp

1 KOMENTARZ

  1. W wieku 80 lat facet chciał jeszcze jakiś biznes rozkręcać, bo ponad pół miliona złotych na koncie było mu za mało? Pogratulować optymizmu! 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię