93. urodziny Pani Barbary ps. Zula

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Barbara Kulińska-Żugajewicz ps. Zula, uczestniczka Powstania Warszawskiego i Honorowa Obywatelka Konstancina-Jeziorny w ostatnią środę obchodziła 93. urodziny. Z tej okazji do solenizantki z kwiatami i życzenia udała się delegacja z konstancińskiego urzędu.


Pani Barbara z domu Żugajewicz urodziła się 17 lutego 1928 r. w Klarysewie. W czasie wojny jako 14-latka dołączyła do Narodowych Sił Zbrojnych przyjmując pseudonim Zula Barszczewska. Przeszła kurs sanitariuszki, zajmowała się kolportażem. Wsławiła się wielką odwagą i została łączniczką.

Powstanie w Mirkowie

Po wybuchu powstania udała się do Mirkowa, gdzie stacjonował Samodzielny Batalion NSZ im. bryg. Czesława Mączyńskiego. Tam pomagała rannym powstańcom w konspiracyjnym szpitalu mieszczącym się w budynku przy ul. Mirkowskiej 56, za co wraz z grupą mieszkańców miała zostać rozstrzelana przez Niemców. Na szczęście egzekucji nie wykonano.

Radna pierwszej kadencji

Na początku lat 90. została radną Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna pierwszej kadencji. Była wielokrotnie odznaczana. 24 lutego 2016 r. Rada Miejska nadała Barbarze Kulińskiej-Żugajewicz tytuł Honorowego Obywatela Konstancina-Jeziorny. W tym samym roku została awansowana na wyższy stopień oficerski – porucznika.

Dostojna solenizantka

W ostatnią środę z okazji  93. urodzin Barbarę Kulińską-Żugajewicz odwiedzili przedstawicieli władz samorządowych. Wśród nich znalazł się Patryk Siepsiak, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej konstancińskiego urzędu. Urzędnik w imieniu burmistrza Kazimierza Jańczuka oraz mieszkańców gminy, złożył życzenia – zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz samych pogodnych dni wypełnionych radością i spokojem.

– Dziękuję serdecznie za pamięć i życzenia. To bardzo dużo dla mnie znaczy – przyznała pani Barbara odbierając bukiet kwiatów.

 

Źródło: www.konstancinjeziorna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię