Afgańscy uchodźcy cały czas przebywają w Lininie

0

GÓRA KALWARIA Kilka dni temu do ośrodka dla cudzoziemców w Lininie trafiło około 100 Afgańczyków, którzy przechodzą tam kwarantannę i oczekują na przyznanie statusu uchodźcy. Na razie trudno powiedzieć czy jakieś afgańskie rodziny zatrzymają się w Górze Kalwarii na dłużej


Zakończyła się ewakuacja z Kabulu afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji. Pod opieką urzędu ds. cudzoziemców znajduje się dokładnie 1024 obywateli Afganistanu. Osoby te przebywają w różnych miejscach, w tym w ośrodkach dla cudzoziemców w Lininie oraz Dębaku nieopodal Podkowy Leśnej, gdzie odbywają 10-dniową kwarantannę.
Urząd ds. cudzoziemców informuje, że wszystkim ewakuowanym zapewniono wyżywienie, zakwaterowanie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną, psychologiczną oraz rzeczową (w tym ubrania i zabawki dla dzieci). Rozpoczęła się procedura przyjmowania od ewakuowanych obywateli Afganistanu wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej. Prawdopodobnie już wkrótce wielu Afgańczyków z Linina opuści ośrodek, bo będą mieli taką możliwość.
– Na razie wiemy tylko tyle, że uchodźcy z Kabulu przebywają w naszym ośrodku. Jeśli będą chcieli zostać tu na dłużej, ich dzieci będą oczywiście mogły chodzić do szkół na terenie gminy – mówi Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza.

TW

Fot. https://udsc.gov.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię