Afta czy pleśniawka? Jak odróżnić dokuczliwe zmiany w jamie ustnej

0
Art. promocyjny

Afty i pleśniawki to całkiem inne schorzenia w jamie ustnej. Często jednak są one mylone, a co za tym idzie niewłaściwie prowadzone jest ich leczenie. Jak odróżnić afty od pleśniawek i jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

 

Afta czy pleśniawka – różnice

Afty to małe, okrągłe owrzodzenia, mocno zaczerwienione na obrzeżach. Ich centralna część jest natomiast biała lub żółtawa. Są przyczyną intensywnego bólu, który nasila się podczas jedzenia i picia. Afty najczęściej umiejscowione są na wewnętrznej stronie policzków, na wargach, języku, podniebieniu miękkim i w okolicy gardła. Nie jest znana dokładna przyczyna ich powstawania. Większa skłonność do aft pojawia się w okresie osłabienia układu immunologicznego, a także na skutek uszkodzeń w jamie ustnej czy działania niektórych pokarmów.

Pleśniawka to zmiana o podłożu grzybiczym. Główne patogeny odpowiedzialne za ich powstawanie to grzyby z rodzaju Candida (Candida albicans). Stąd też pleśniawki określa się również jako kandydoza jamy ustnej. Czynniki sprzyjające ich pojawieniu się to m.in. osłabienie układu immunologicznego, cukrzyca, stosowanie antybiotyków, kortykosteroidów, noszenie protez dentystycznych, a także nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Zmiany wyglądają jak białe, kremowe plamy lub naloty, które przypominają twaróg .Jeśli zetrze się białą powierzchnię to pod spodem znajduje się zaczerwieniona, a niekiedy nawet krwawiąca zmiana. Najczęstsze lokalizacje pleśniawek to język, wewnętrzna strona policzków, podniebienie, dziąsła, tylna część gardła i migdałki. Objawy związane z kandydozą zależą w dużej mierze od stopnia zaawansowania zmian i powierzchni jaką obejmują. Pleśniawki na dużym obszarze mogą generować ból, problemy z połykaniem, a nawet metaliczny posmak w jamie ustnej.

Najważniejsze różnice, pozwalające odróżnić afty od pleśniawek to ich wygląd, lokalizacja (afty to pojedyncze zmiany, a pleśniawki rozległe naloty) oraz przyczyny powstawania.

Afty i pleśniawki- leczenie

Leczenie aft i pleśniawek w pierwszej kolejności należy podjąć w warunkach domowych. Pomocne mogą okazać się preparaty bez recepty o działaniu miejscowym. Można znaleźć tego typu lek na afty i pleśniawki na aptekadlarodziny.pl. Pojedyncze afty czy niewielkie pleśniawki nie wymagają konsultacji ze stomatologiem. W zasadzie na jeden i drugi rodzaj zmiany sprawdzi się preparat z chlorheksydyną. W przypadku aft będzie ułatwiał ich gojenie i zapobiegał nadkażeniom. Natomiast chlorheksydyna na pleśniawki pomaga w kontrolowaniu infekcji. Ze względu na odmienną etiologię afty i pleśniawki potrzebują jednak nieco innego leczenia. Kandydoza jamy ustnej wymaga leczenia przeciwgrzybiczego głównie miejscowego, ale w niektórych przypadkach również ogólnoustrojowego. Natomiast na afty sprawdzą się powlekające żele stomatologiczne, które ułatwią gojenie się zmiany oraz ochronią ją od środowiska zewnętrzne i czynników drażniących.

Afty i pleśniawki to często nawracający problem. Warto zatem preparat stomatologiczny, łagodzący zmiany w jamie ustnej, mieć zawsze w domowej apteczce. Apteka internetowa – Apteka Dla Rodziny to dobre miejsce aby zaopatrzyć się w niego online. ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię