Akcja krwiodawcza w Konstancinie, zachęcamy!

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie zachęca do udziału w organizowanych przez siebie akcjach krwiodawstwa. Tym drogocennym lekiem, ratującym zdrowie i życie chorych, będzie można się podzielić w najbliższy piątek (17 maja) w godz. 9.00–13.00. Krwiobus zaparkuje jak zawsze przed Urzędem Miasta i Gminy, od strony ul. Piaseczyńskiej.

Klub Honorowych Dawców Krwi Legion oddział w Konstancinie-Jeziornie organizuje trzecią w tym roku akcję honorowego oddawania krwi w naszym mieście. Tym razem odbędzie się ona w piątek (17 maja) w godz. 9.00–13.00. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ponownie stanie przed Urzędem Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (przy ul. Piaseczyńskiej 77). W imieniu organizatora zachęcamy do udziału. Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś życie!

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18–65 lat (pierwszorazowym dawcą można zostać do 60 lat), o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

  • być wyspanym;
  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
  • przed oddaniem krwi zjeść lekki posiłek, np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały;
  • ograniczyć palenie papierosów;
  • w dniu oddania krwi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;
  • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki;
  • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu;
  • pamiętać o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie).

Profity

Na dawcę zawsze czeka słodki poczęstunek (450 ml krwi odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji otrzymuje 8 tabliczek czekolady). Przysługuje mu też zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego, zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa i utraconego zarobku oraz odliczenie od podatku dochodowego darowizny (ekwiwalent pieniężny za pobraną krew).

Kolejną akcję zaplanowano na 19 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię