Akcja otwierania cmentarza! Jak było naprawdę? Dotarliśmy do świadka zdarzenia

11

KONSTANCIN-JEZIORNA Wczoraj o godzinie 13.30 trzech mężczyzn i kobieta przeprowadzili akcję otwarcia cmentarza przy ul. Chylickiej. Dotarliśmy do świadka zdarzenia.

Trzech mężczyzn i kobieta podjechali audi i zatrzymali się tuż przy samochodzie straży miejskiej obecnej przy cmentarzu – opowiada kobieta. – Wyjęli z auta jakieś narzędzia i kamerę, którą mocowali przy swoim samochodzie i chodzili z nią koło zamkniętego wejścia do cmentarza. Prawdopodobnie przecięli łańcuch lub kłódkę i otworzyli ją na całą szerokość. Wejście furtką było zabezpieczone sznurkiem, który też przecięli. Mieli przy sobie jakieś ulotki, zachowywali się bardzo hałaśliwie i nerwowo. Słyszałam jak w pewnym momencie jeden z mężczyzn krzyknął „wypier…! tą bramę”
Na reakcję straży miejskiej nie trzeba było czekać długo. Na miejsce wezwano także policję. Trzej mężczyźni (lat 31, 32 i 37) oraz 28-letnia kobieta zostali zatrzymani.
Znaleziono przy nich nożyce do przecinania metalu, kłódki i uszkodzone łańcuchy – informuje sierż. Rafał Markiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. – Zostaną im prawdopodobnie postawione zarzuty z art. 165 kodeksu karnego oraz uszkodzenia mienia.

Dwaj mężczyźni chodzą po ulicy przed samochodem straży miejskiej prowokując ich reakcję

Art 165 kk mówi o sprowadzaniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani mieli namawiać ludzi by mimo zakazu odwiedzali cmentarz.
– Mnie nie namawiali – mówi kobieta, która widziała zajście. – Wydali mi się gwałtowni i agresywni, bałam się do nich podejść i zapytać dlaczego to robią. Fakt, że zaparkowali koło straży miejskiej, nie kryli się ze swoimi działaniami i nagrywali je wskazywał, że to była akcja, którą chcieli zwrócić na siebie uwagę, a nie uniknąć odpowiedzialności. Ci mężczyźni nie tylko się kryli, ale wręcz prowokowali straż miejską do działań chodząc koło ich samochodu. Ja to odebrałam bardziej jako manifest niż działanie, które miało być skuteczne i coś zmienić.

Otwarto trzy cmentarne bramy

Wejście na cmentarz zostało także umożliwione w Górze Kalwarii. Policja podejrzewa, że sprawcami może być ta sama grupa osób, które zostały zatrzymane przy cmentarzu w Skolimowie.

Adam Braciszewski

11 KOMENTARZE

 1. Jest bezpośrednia relacja do obejżenia na jednej z grup fb. Żadnych świadków do tego nie potrzeba, bo jest publicznie dostępne i każdy może sobie wyrobić opinię.

 2. Widać, że ludziom puszczają nerwy i nie ma co się dziwić sytuacja zrobiła się nieciekawa- to już było patrz np. Poznański Czerwiec ’56 – trzeba działać i uważać bo nerwy są również po tamtej stronie….

 3. dobrze zrobili , zakazy i nakazy to mozna ustawą wprowadzać więc zarzuty są wyssane z palca dopóki nie ogłoszono jednego z 3 stanów wyjątkowych okreslonych w Konstytucji. Faszyści czyli policja na usługach partii stawiać może zarzuty dowoli , Sąd decyduje czy dać tym zarzutom wiarę i to na podstawie obowiązującego prawa a nie wymyślonej pandemii rzadzących wariatów

 4. No rzeczywiście przeciętny łańcuch to wielka strata. Dlaczego służby nie były takie odważne jak krzycząca szarańcza niszczyła wszystko co napotkała na drodze i nie stosowała się do zakazów.

 5. Leć z takimi samolotem i niech sie zabawą w terrorystow.
  Nie wiem co chcieli osiągnąć, ale są juz dorośli, wiec trzeba byc odpowiedzialnym za swoje czyny.
  A sytuacja nie jest śmieszna.
  Prima aprilis jest 1 kwietnia.

 6. A ja chciałem zapytać , czy ktoś widział lub wie gdzie jest OPUBLIKOWANE zarządzenie o zamknięciu cmentarzy od 30-10 do 2-11 włącznie?. Czy po ogłoszeniu w piątek po południu była jakakolwiek szansa na wpisanie do monitora rządowego czy innego tam dziennika urzędowego? Czy przypadkiem nie mamy do czynienia wyłącznie z zakazem ustnym? Czy w takim razie interwencja służb mundurowych ma umocowanie prawne?

 7. Ha, ha, ha. Moja niezawodna kobieca intuicja mówi mi że byli to prowokatorzy ( “zachowywali sie hałasliwie…”). Kto chciał wejść to wchodził, udzielając policjantom czy SM darmowej porady prawnej o porządku prawnym RP :). A co do zarzutów, to znów cała para w gwizdek ponieważ KOLEJNE rozporządzenie Mateusza i jewo kamandy było nielegalne. Może sie Państwo zdziwicie, ale NIE MA prawnie obowiązującego nakazu noszenia kagańców (oraz zakazu wejscia na cmentarze od 30-10 do 2-11). Dopiero zacznie obowiązywać, kiedy wejdzie w zycie leżąca w Sejmie ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię