Akcja “Parkuj z głową”

5

PIASECZNO Jedną z piaseczyńskich bolączek jest plaga nieprawidłowo parkujących samochodów i łamanie przepisów w tym zakresie.

Niestety wielu kierowców nie zna przepisów dotyczących parkowania i postoju w mieście, inni zaś łamią przepisy z premedytacją, utrudniając życie pozostałym uczestnikom ruchu oraz pieszym. Straż miejska interweniuje i wystawia mandaty, ale nie jest w stanie być wszędzie. Dlatego przygotowaliśmy akcję informacyjną, która uczuli kierowców na popełniane błędy i podstawowe wykroczenia.

Żółta kartka dla kierowcy

Biuro Promocji i Kultury przygotowało specjalną ulotkę, którą Straż Miejska będzie zatykać za wycieraczki źle zaparkowanych samochodów. Do akcji zachęcamy też wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby oznaczać niepoprawnie zaparkowane pojazdy. Można wyciąć ulotkę z “Gazety Piaseczyńskiej” lub wydrukować ją na drukarce w domu (pobierz plik). Ulotki można również odebrać w Biurze Promocji i Kultury przy ul. Sierakowskiego 11 w Piasecznie. Jeśli ta społeczna akcja spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, to ulotki zostaną dodrukowane.

Podstawowe wykroczenia

Nagminnie kierowcy parkują samochody na chodnikach, nie zostawiając odpowiednio dużo miejsca dla przechodniów, a przecież chodniki służą głównie do ruchu pieszego. Pamiętajmy, że jeśli na chodniku nie ma zakazu parkowania, to należy pozostawić co najmniej 1,5 metra szerokości dla pieszych. Nierzadko pozostawione auta blokują ścieżki rowerowe, przejścia, zatoczki autobusowe czy wysepki na drogach, gdzie wymalowane poziome paski oznaczają zakaz ruchu i zatrzymywania się. Oddzielnym problemem jest parkowanie pojazdów na terenach zielonych i klepiskach, gdzie parkowanie również jest zabronione. Dodatkowo wyjeżdżając z nieutwardzonego terenu ubłoconym autem, kierowcy brudzą ulicę, za co także można zostać upomnianym mandatem.

Pamiętajmy!

Wszyscy kierowcy są równocześnie pieszymi, kiedy tylko opuszczą auto. Jesteśmy krytyczni wobec innych, kiedy przeszkadza nam źle zaparkowany samochód, ale nie wobec własnego postępowania w analogicznej sytuacji. Pamiętajmy, że nie znając przepisów lub ignorując je, przeszkadzamy innym, utrudniamy interwencję służbom publicznym, na przykład straży pożarnej, niszczymy zieleń i brudzimy nasze wspólne drogi.

Mobile Alert

Jeśli widzimy problem na drodze, taki jak źle zaparkowany samochód, korzystajmy
z darmowej aplikacji mobilnej Mobile Alert. Wystarczy ściągnąć ją z internetu, zrobić zdjęcie, wybrać odpowiednią ikonkę zdarzenia i przesłać do służb, które bezpośrednio otrzymają to zgłoszenie.

Biuro Promocji i Kultury

5 KOMENTARZE

 1. Zapraszam pod różowy budynek szkoły przy Al.Kalin.Każdego wieczora jest zastawiony chodnik( w terminie treningu szkółki piłkarskiej ),mimo iż po drugiej stronie budynku jest oświetlony ,duży,bezpieczny parking.
  Nie da się przejść po chodniku -trzeba iść jezdnią .Jako matka z dzieckiem( w wózku)-to dla nas ogromny problem. Straż miejska nie reaguje mimo licznych zgłoszeń.Nawet nie chcą podać nr.zgłoszenia.Kiedy w końcu ktoś zrobi z tym porządek.
  Gdyby nie było innych miejsc -ok,ale i tak kierowcy -dajcie żyć pieszym.

 2. Na Mickiewicza pod szpital niech przyjadą arbuzy nigdy ich tam nie ma a tam to jest dopiero wolna amerykanka tyle że oni tak zarobienia są nic nie robieniem że czasu im brak…

 3. Czepiacie się, na dworze zimno a w siedzibie ciepło to co mają się nieroby zajmować pracą na dworze. Ta formacja powinna być już dawno zlikwidowana.

 4. Qrwa, na ulicy Kusocińskiego koło bloku nr 14 była taka fajna dziura w ziemi, zaraz przy garażach. W tej dziurze spokojnie mogły zaparkować 2 samochody. Tak że nie zastawialy chodnika ani jezdni. Jakiś “mędrzec” wymyślił że trzeba to zagospodarować zasypałi to ktorą posadził jakieś trawki, wbił połamane trzonki od szpadli i powiesił strzepy taśmy.
  Tak wiem że miasto jest dla ludzi a nie dla samochodów. Ale kierowcy to też ludzie i można by było coś dla nich zrobić, coś więcej niż kolejne strefy płatnego parkowania.

 5. Hmm, widzimy,że masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.Czyli przed akcją “parkuj z głową” potrzebna jest akcja pt:Kto dał pustakowi prawo jazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię