Anielskie śpiewy w Hugonówce

0

PIASECZNO/KONSTANCIN-JEZIORNA Ponad setka uczniów szkół dla niepełnosprawnych dzieci w Piasecznie i Pęcherach-Łbiskach dała pierwszy w historii tych placówek koncert noworoczny


 

Społeczność szkół z ul. Szpitalnej w Piasecznie i ul. Chrobrego w Pęcherach-Łbiskach w środowe przedpołudnie szczelnie wypełniła salę koncertową Konstancińskiego Domu Kultury (KDK).  – Jesteśmy bardzo wzruszeni. Idea, aby stworzyć ten niezwykły koncert zrodziła się we wrześniu – mówiła Bożena Małkowska-Baranowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piasecznie witając zebranych. Prowadząca imprezę Dorota Cichocka-Zawada dodawała, że wydarzenie jest prezentacją niesamowitych talentów uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Zespołu Szkół Specjalnych.

Kolorowo na scenie

Najwięcej oklasków i śmiechu wzbudziły słowa przebranego za górala chłopca, który życzył „żeby was baby słuchały i chałupy pilnowały”

Spektakl rozpoczęła niezwykle nastrojowa góralska kolęda w wykonaniu występującej gościnnie Basi ze szkoły „Jedynki” przy ul. Świętojańskiej  w Piasecznie. Szybko jednak sceną zawładnęło grono dzieci bajecznie przebranych za choinki, zajączki, ptaki, anioły, diabły, królów, turoń, a nawet śmierć z kosą. Kolędnicy recytowali krótkie bożonarodzeniowe wierszyki i składali widzom życzenia. Najwięcej oklasków i śmiechu wzbudziły słowa przebranego za górala chłopca, który życzył „żeby was baby słuchały i chałupy pilnowały”. Wspólnym, radosnym jasełkowym śpiewom towarzyszył akompaniament w wykonaniu aż czterech gitarzystów, pianisty i uczennicy grającej na skrzypcach.
Po trzech kwadransach występy podsumował Piotr Tomaszczenik, kierownik internatu przy ul. Szpitalnej. – Najstarszy i najbardziej znany koncert noworoczny na świecie, wiedeński, po raz pierwszy odbył się w 1939 roku. Nasz miał może niedoskonałości, ale tylko dlatego, że był premierowy. W Wiedniu nie mają jednak tego, co jest u nas – słodkich ciast przygotowanych przez rodziców na zakończenie – przekonywał. Podkreślał też duże zaangażowanie całego grona nauczycieli, którzy od września przygotowywali do występu uczniów w wieku od 7 do ponad 20 lat.
Zanim młodzi artyści i widzowie zaczęli częstować się słodkościami, ich uwagę skupił występ magika – Dawida, który nie tylko potrafił czarować, ale i oczarować widzów.

By dzieci i rodzice się poznali

Głównymi inicjatorami i organizatorami koncertu pt. „Specjalnie dla Was” – który prawdopodobnie stanie się coroczną tradycją – były rady rodziców szkół na czele z przewodniczącymi Agnieszką Niczyporuk oraz Dorotą Hyży. – Wydarzeniem chcemy pokazać lokalnemu środowisku, że na naszym terenie są szkoły, które uczą dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności. Zależało nam również, aby dzieci i rodzice z obu placówek poznali się i zintegrowali – tłumaczy Dorota Hyży, mama 15-letniej Madzi, która w środę wystąpiła jako góralka. – Cieszy mnie, że spotkaliśmy się z dużą przychylnością pani dyrektor KDK, która umożliwiła nam zorganizowanie koncertu w profesjonalnej sali Hugonówki.
Koncertowi patronowali starosta piaseczyński, mazowiecki kurator oświaty oraz „Kurier Południowy”.

Piotr Chmielewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię