KONSTANCIN-JEZIORNA Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Zryw i ich rodzice obawiają się o przyszłość toru do jazdy szybkiej na rolkach w Słomczynie. Niepokoją ich pomysły likwidacji obiektu


Wybudowany 10 lat temu tor przy Szkole Podstawowej nr 4 popękał i jest w coraz gorszym stanie. Jak pokazują wykonane na zlecenie władz gminy ekspertyzy, obiekt został niewłaściwie wykonany (firmy nie miały wówczas odpowiedniego doświadczenia) i jego naprawa może kosztować nawet około 1,1 mln zł.

– Nie wolno nam dać kolejnych tak dużych pieniędzy na ten obiekt, to decyzja poparta głosami rady miejskiej. Na torze są powiększające się pęknięcia, jeżeli dyrektor szkoły chce, może je likwidować w ramach środków własnych placówki – oznajmił w marcu burmistrz Kazimierz Jańczuk.

To oznacza koniec UKS Zryw!

W ostatnich miesiącach gmina zaczęła przygotowywać się do rozbudowy szkoły „Czwórki” i zagospodarowania terenu wokół niej. Ponieważ działka jest nieduża pojawiły się głosy, aby tor rozebrać i zastąpić go zespołem boisk z prawdziwego zdarzenia, którego przy placówce brakuje.

– Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, i jeszcze długo nie zapadną. Projektant otrzymał zlecenie wykonania kilku wariantów rozbudowy szkoły i zagospodarowania działki. Nie jesteśmy zainteresowani likwidacją toru przynajmniej do czasu, aż powstanie w mieście centrum sportu – informuje wiceburmistrz Ryszard Machałek.

Brak pieniędzy na remont toru i dywagacje na temat jego likwidacji wzbudziły obawy, a także protest rodziców dzieci, które korzystają z obiektu. Ich zdaniem, ze względu na stan obiektu przyszłość UKS Zryw stanęła pod znakiem zapytania.

– Tor przez lata użytkowania popękał i ciężko jest na nim obecnie trenować. Burmistrz zapowiada budowę centrum sportowego, w ramach którego ma powstać zadaszony tor wrotkarski, jednak na razie są to tylko zapowiedzi. Nie wiadomo kiedy i czy zostaną zrealizowane – mówi pan Piotr, jeden z zaniepokojonych rodziców. W bliższej przyszłości będzie miała miejsce rozbudowa szkoły w Słomczynie. W planach rozbudowy nie ma toru wrotkarskiego, co najprawdopodobniej oznacza, że zostanie on rozebrany. Oznacza to koniec UKS Zryw i zniszczenie inwestycji za ponad 2 mln złotych, na której organizowano wiele międzynarodowych zawodów – ubolewa.

Obecni i przyszli olimpijczycy

Rodzice przypominają, że „Czwórka” ma długoletnie wrotkarskie i łyżwiarskie tradycje, a jej uczniowie wielokrotnie byli nazywani przez lokalne władze „chlubą i dumą gminy Konstancin-Jeziorna”. Zawodnicy UKS Zryw mają bowiem na swoim koncie setki medali zdobytych w Polsce i Europie, a w 2002 roku zawodnik Zrywu Paweł Milewski wywalczył podczas mistrzostw Europy we Francji pierwszy historyczny medal dla Polski w jeździe szybkiej na rolkach. Natomiast w 2016 roku dwaj sportowcy, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w UKS Zryw, zostali powołani do reprezentowania Polski w łyżwiarstwie szybkim na II Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w norweskim Lillehammer. Ze Zrywu wywodzą się łyżwiarz szybki Artur Nogal, złoty medalista Mistrzostw Świata Juniorów z Moskwy w 2010 r. i dwukrotny olimpijczyk (2014, 2018), a także Aleksandra Goss (zdobywczyni m.in. Pucharu Świata w 2013 r.). Natomiast multimedaliści Jan Świątek i Gaweł Oficjalski są obecnie w kadrze polski Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i razem z Arturem Nogalem będą się przygotowywać do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022 roku.

Młodzi zawodnicy Zrywu wraz z rodzicami zaapelowali do burmistrza o ujęcie toru w koncepcji przebudowy szkoły. Ich zdaniem można wyremontować tor i boisko znajdujące się w jego wnętrzu, aby mogły z niego korzystać wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły w Słomczynie, te jeżdżące na rolkach i te grające w piłkę.

Do remontu toru nie są konieczne najnowsze technologie – przekonuje pan Piotr. – Proponujemy zastosowanie podobnych technologii, których użyto przy budowie torów np. w Tomaszowie Lubelskim, Milanówku, czy też toru na igrzyska sportów nieolimpijskich World Games we Wrocławiu. Będzie zdecydowanie taniej, niż szacuje gmina. Nawet doraźny remont ubytków w nawierzchni toru znacznie poprawi komfort dla osób korzystających z niego, a koszt takiego remontu byłby nieporównywalnie mniejszy. Obecnie szkolimy dzieci i młodzież, która ma duże szanse w przyszłych sezonach na powołanie do kadry narodowej we wrotkarstwie, ale potrzebujemy naprawy toru – mówi.

Tor jest otwarty w dni powszednie od godz. 16 oraz w soboty i niedziele od godz. 18.00. Zryw zaprasza wszystkich fanów rolek.

5 KOMENTARZE

  1. Likwidacja tego toru, to działanie bardzo i to bardzo szkodliwe. Uderza to w nasze dzieci. Przekreśla wieloletni sportowy dorobek tej szkoły. Argumentacja władz gminy, jest porażająca i przerażająca. Komuś się pomyliły priorytety. Znaleziono bardzo wysokie środki finansowe na adaptację willi, pod przyszłe muzeum, marnując przepiękny teren pod funkcję uzdrowiskową. Z niecierpliwością czekam na ekspozycje muzealne związane z terenem. Może znajdę tam swoje stare buty, z lat 60-tych XX wieku. Poza tym w jedynej uzdrowiskowej gminie na Mazowszu jest brudno. Nie kosi się trawników, nie sprząta się ulic po zimie. itd.

  2. Tor w Słomczynie ma dużą wartość dla mieszkańców i samych uczniów. Trzeba stawiać na różne dyscypliny, a nie wyłącznie na np piłkę nożną, która przeradza się niekiedy bardziej w grę dla gburów (choć zapewne daje też mnóstwo dobrego). Klubów piłkarskich jest mnóstwo, a klubów takich jak Zryw w okolicy jest mało albo nie ma w ogóle. W mojej ocenie wrotkarstwo i łyżwiarstwo wyjątkowo kształci pozytywne cechy i kulturę sportową u naszej młodzieży.

  3. Bardzo POPIERAM !!!! Dlaczego dzieciom chce się odebrać coś, co daje im same korzyści i radość ??? Gmina zaoszczędzi pieniądze a dzieciaki nie mając innych możliwości zasiądą przed komputerami.. Tak to się skończy.

  4. Panie Burmistrzu. Gdyby nie zawodnicy jeżdżący na tym torze w życiu nie usłyszał bym o Słomczynie.
    Ja rozumiem, że nie jeździ Pan na rolkach, ale jak Panu pasuje to się Pan chlubi zwycięstwami wychowanków UKS Zryw ale jak już trzeba inwestycję poczynić to się wąż w kieszeni pojawia?
    Wstyd.

  5. Uważam , że ten tor to wartość dla gminy i szkoły. Przykro , że cudze chwalicie , a swego nie szanujecie. W Polse powstają kolejne takie obiekty , czyli inni widza w tym przyszłość , sens inwestowania pieniędzy, popierania , nie tylko piłki nożnej , ale też innych sportów, nakłaniania dzieci do aktywnosci. Wierzę , że u nas tor zostanie wyremontowany , bo to dobrze zainwestowane pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię