KONSTANCIN-JEZIORNA Szkoły „Jedynka” z Wojewódzkiej oraz „Trójka” z Bielawskiej zdobyły Grand Prix tegorocznego konstancińskiego XIV Festiwalu Małych Form Teatralnych


Publiczność oraz jurorzy zgromadzeni w Hugonówce, w najbardziej profesjonalnej sali teatralnej w okolicy, obejrzeli w sobotę osiem przedstawień konkursowych.

– Zwróciliśmy uwagę, że w tym roku spektakle były bardzo ascetyczne, bez tańca, czy rozbudowanej scenografii. Nacisk położono w nich na treść. Widz podążał nie za tym, co działo się na scenie, ale za słowem – mówi Leszek Zduń, szef jury, a zawodowo reżyser i aktor.

Teatr odbiciem życia

Zdaniem komisji konkursowej, której skład uzupełniali również obeznani ze sceną Lidia Sicz i Radosław Dunaszewski, większość sztuk miało wyrównany poziom. Poza dwiema, którym jurorzy jednogłośnie przyznali Grand Prix. – Oba spektakle były w porównaniu z pozostałymi o piętro wyżej. Gra aktorska, temat i klimat były w nich spójne – argumentuje Zduń.

“Druga twarz”

W tym roku po raz pierwszy przyznano dwie nagrody główne – dla młodszych i starszych uczniów. Grand Prix w kategorii szkół podstawowych zgarnęła trupa z Zespołu Szkół nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego za spektakl „Druga twarz” (w reżyserii Agnieszki Bartosz-Goleniowskiej) – opowieść o życiu w wirtualnym świecie, o jego zagrożeniach, o samotności i miłości. Warto dodać, że ta sama placówka przygotowała również sztukę „Bajka o poszukiwaniu szczęścia”, którą nagrodzono za kostiumy.

W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych triumfował (drugi rok z rzędu) Zespół Szkół nr 1 im. kard. St. Wyszyńskiego. Grupa pod kierunkiem Ireny Kauczor i Antonimy Dobrowolskiej przygotowała sztukę „Kto pociąga z sznurki”.

“Kto pociąga za sznurki”

– To spektakl o ludziach, którzy manipulują naszymi uczuciami, zachowaniami i całym życiem – mówi Antonina, uczennica III klasy gimnazjum, autorka scenariusz i reżyserka sztuki.Pomysł zaczerpnęłam z moich doświadczeń życiowych. Kiedyś też byłam taką kukiełką, która daje sobą manipulować.

Nastolatka zdradza, że to był jej teatralny debiut. – Nie spodziewałam się tej nagrody, bo podczas festiwalu spotkałam dużo bardziej doświadczonych scenarzystów. Po tym przeglądzie wiem, że będę kontynuowała swoją przygodę z teatrem – zapowiada.

Bez wielkich kreacji

Twórców „Kto pociąga za sznurki” nagrodzono również za charakteryzację. Nagrodę za grupową kreację aktorską odebrali uczniowie „Czwórki” ze Słomczyna za spektakl „Baśniowy ambaras”, natomiast wyróżnienie za kreacje aktorskie i opracowanie muzyczne przypadło Zespołowi Szkół nr 2 (za „Kołyszemy się, kołyszemy”).

Twórcy sztuki “Kto pociąga za sznurki”

Jury nagrodziło również 15 młodych aktorów. – W tym roku nie było wielkich kreacji. Nie zdarzyła się sytuacja, w której spektakl zależał od jednego aktora. Natomiast kilkanaście osób zwróciło naszą uwagę swoją wrażliwością i interpretacją roli – mówi przewodniczący jury. Nagrody odebrali: Izabela Bakun i Mateusz Świderski („Dworzec ludzkich nadziei”), Marianna Żyznowska, Michalina Szczerba i Aleks Elwart („Dziwny potwór”), Igor oraz Felicja Kostka i Marianna Strzelecka („Baśniowy ambaras”), Daria Długozima („Druga twarz”), Joanna Górniaszek i Maksymilian Gosk („Kto pociąga za sznurki”), Katarzyna Śmigielska, Maria Dziekońska i Natalia Ratajska („Bajka o poszukiwaniu szczęścia”) oraz Halina Łukaszewicz („Kołyszemy się, kołyszemy”).

Festiwalowi patronował „Kurier Południowy”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię