Bank wciąż pod lupą prokuratury. Zarzuty usłyszało już 49 osób!

0

LESZNOWOLA Mijają trzy lata od tymczasowego aresztowania Zofii K., byłej prezes Banku Spółdzielczego w Lesznowoli. Kobieta nadal przebywa w areszcie, a prokuratura kończy kompletowanie aktu oskarżenia. Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 49 osób, których działania przyczyniły się do wyrządzenia bankowi szkody majątkowej sięgającej kilkudziesięciu milionów złotych


Była prezes banku w Lesznowoli Zofia K. przebywa w areszcie tymczasowym od 17 maja 2017 roku ze statusem podejrzanej. Prokuratura Regionalna w Warszawie, która prowadzi sprawę, kończy przygotowywać akt oskarżenia, w którym – jak wynika z naszych informacji – znajdzie się łącznie kilkadziesiąt zarzutów. Kiedy akt będzie kompletny, ruszy proces karny w głównej sprawie, czyli gigantycznych nadużyć, których Zofia K. miała – zdaniem prokuratury – dopuścić się w lesznowolskiej placówce.

Dostała 2 lata. Wyrok jest prawomocny

Pobocznym wątkiem sprawy była próba przekupienia przez byłą prezes funkcjonariusza publicznego, a konkretnie prokuratora, któremu kobieta chciała przekazać 200 tys. zł łapówki w zamian za umorzenie postępowania karnego, prowadzonego w sprawie nieprawidłowości w BS w Lesznowoli. Groziło jej za to do 10 lat więzienia, jednak sąd orzekł, że trafi za kratki na dwa lata. Wyrok w tej sprawie zapadł w styczniu 2019 roku, a uprawomocnił się pięć miesięcy później.

Na razie 49 osób oskarżonych

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w banku trwa od kilku lat.
– W postępowaniu tym ogłoszono dotychczas zarzuty 49 osobom – informuje Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie. – 13 podejrzanych wyłączono do odrębnych postępowań, które w większości zakończone są już prawomocnymi wyrokami skazującymi. Postępowanie pozostaje w toku. Nadal wykonywane są czynności procesowe, których celem jest kompleksowe wyjaśnienie wszelkich ujawnionych wątków i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osób mających związek z badanymi przestępstwami.
Przestępstwa te dotyczą między innymi wyrządzenia bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, przywłaszczenia powierzonego mienia znacznej wartości, używania podrobionych dokumentów, podawania nierzetelnych danych w księgach rachunkowych banku oraz oszustwa.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię