„Barany. Islandzka opowieść”. Prelekcja i dyskusja

0

GÓRA KALWARII 4 marca w kinie Uciecha odbędzie się prelekcja oraz dyskusja na temat filmu „Barany. Islandzka opowieść”, ale nie tylko. Poprowadzi ją dr Włodzimierza Pessela – skandynawista z Instytutu Kultury Polskiej UW


O filmie

Akcja rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiBarany. Islandzka opowieśćec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność, a przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.


„Barany. Islandzka opowieść”
to islandzki kandydat do Oscara przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał „Baranów. Islandzkiej opowieści”  to jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

O prelekcji i dyskusji

Prelekcję i dyskusję poprowadzi dr Włodzimierz Pessel, skandynawista z Instytutu Kultury Polskiej UW, współredaktor tomu „Islandia. Wprowadzenie do wiedzy o społeczeństwie i kulturze”, opiekun Studenckiego Klubu Islandzkiego.

Gdzie: Kino Uciecha, ul. ks. Sajny 14
Kiedy: 4 marca (sobota), godz. 18:00
Koszt: 10 zł – bilet normalny, 7 zł – ulgowy (uczniowie, studenci i seniorzy)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię