Baza terytorialsów? Jednak nie u nas

2

POWIAT/GÓRA KALWARIA Wbrew wcześniejszym planom, Wojska Obrony Terytorialnej nie planują na razie utworzenia batalionu piechoty w naszym powiecie. Ochotnicy trafiają do Grójca


Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada, że do końca 2021 roku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie w Polsce 53 tys. Obecnie, za sprawą ostatnich rekrutacji, ta liczba sięgnęła 17 tysięcy.

Na południowym Mazowszu od ubiegłego roku formowana jest 6. Mazowiecka Brygada OT im. rtm. Witolda Pileckiego. W minioną niedzielę niedawno przyjęci i już wstępnie przeszkoleni ochotnicy złożyli w Warszawie przysięgę. Aby stać się terytorialsem pod koniec listopada kandydaci musieli zaliczyć test sprawnościowy (pompki, brzuszki oraz bieg na 3 kilometry), a następnie przez 16 dni uczestniczyć w zajęciach na poligonie z instruktorami z 61. batalionu lekkiej piechoty z Grójca.

– Ponad stu terytorialsów z południowego Mazowsza poznawało elementy zielonej taktyki, zasady użytkowania broni oraz terenoznawstwa. Każdy przeszedł szczegółowe szkolenie strzeleckie, przy użyciu nowoczesnej broni polskiej produkcji-karabinków MSBS Grot – mówi Aleksandra Wic, rzecznik prasowy 6. MBOT.

Przez kolejny rok (przynajmniej raz w miesiącu) żołnierze będą odbywali szkolenie indywidualne. Pełny cykl szkoleń potrwa trzy lata, aby WOT były w stanie ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Jednak misją terytorialsów w myśl hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko!” jest przede wszystkim obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Oprócz piechoty, w skład batalionu wchodzą też kompanie – logistyczna, dowodzenia, saperów oraz wsparcia i pluton medyczny.

Wiosną tego roku już wydawało się, że w dużym i zamieszkanym przez blisko 200-tysięczną społeczność powiecie piaseczyńskim, zostanie sformowany osobny batalion lekkiej piechoty. Dowództwo WOT interesowało się przejęciem ukrytej w lesie, dawnej jednostki wojskowej w Tomicach koło Góry Kalwarii. Jednak, póki co, plany te zostały odłożone.

– Obecne i planowane miejsca dyslokacji batalionów mazowieckiej brygady to: Grójec, Radom, Pomiechówek oraz Płock. Na ten moment brygada nie ubiega się o kolejne lokalizacje, o wszelkich planach będziemy informować na bieżąco – informuje ppłk. Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT. – Wszystkich zainteresowanych kandydatów z powiatu piaseczyńskiego zapraszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień Mokotów, gdzie zostaną przekazane informacje, jakie kroki należy podjąć, aby wstąpić w nasze szeregi. Zachęcamy również do składania wniosków internetowych poprzez ePUAP. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce „bezpieczeństwo narodowe” i dalej „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”.  Ochotnicy z tego powiatu będą pełnić służbę w 61. batalionie lekkiej piechoty w Grójcu – uzupełnia.

2 KOMENTARZE

  1. „Oprócz piechoty, w skład batalionu wchodzą też kompanie – logistyczna, dowodzenia, saperów oraz wsparcia i pluton medyczny….” A sygnaliści są?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię