Będą kolejne parkingi P+R

5

Ponad 350 miejsc parkingowych dla samochodów oraz ponad 240 miejsc dla rowerów. Podpisano umowy o dofinansowanie parkingów „Parkuj i Jedź” mi.n. przy PKP Jeziorki oraz w gminie Piaseczno

Fot. ZTM/M.Słaby

Samorządy pozyskały ponad 8,3 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) na rozbudowę systemu parkingów „Parkuj i Jedź”.
– Startują kolejne projekty służące zmniejszeniu poziomu emisji zanieczyszczeń i usprawnieniu transportu w metropolii warszawskiej – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – Dostępność nowoczesnych parkingów „Parkuj i Jedź” w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą to bezpośrednia korzyść również dla miasta stołecznego. Stworzenie mieszkańcom podwarszawskich gmin możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodów na parkingach zlokalizowanych przy węzłach przesiadkowych ograniczy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy – dodaje prezydent.

Parkingi przy Karczunkowskiej i przy Towarowej w Piasecznie

Sieć parkingów ma ułatwić dojazdy do centrum, a także zachęcić do podróżowania komunikacją zbiorową. Głównym argumentem za wyborem konkretnych inwestycji było skoordynowanie ich z transportem miejskim. Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący posiadający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Zakłada się, że parkingi „Parkuj i Jedź” zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane. Wszystko po to, aby mieszkańcy w łatwy sposób odróżnili parkingi działające w systemie od innych: „dzikich” lub działających na zasadzie komercyjnej.
Warszawski parking zostanie zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej prowadzącej do Radomia, przy stacji PKP Warszawa Jeziorki, w pobliżu ulicy Karczunkowskiej. Obiekt pomieści co najmniej 138 samochodów (w tym 6 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami), a także nie mniej niż 40 miejsc postojowych dla rowerów. Na parkingu zamontowane zostaną również dwie ładowarki dla aut elektrycznych. Nowy parking pozwoli podróżującym na pozostawienie samochodów w dogodnej lokalizacji oraz przesiadkę do komunikacji miejskiej, zapewniając możliwość dostępu do trzech różnych środków transportu publicznego – pociągu, autobusu i roweru publicznego, przede wszystkim dla mieszkańców części dzielnicy Ursynów oraz gmin Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin – Jeziorna, Tarczyn, Prażmów, Lesznowola. Parking poprawi również obsługę południowej części Warszawy, w kontekście istniejącego połączenia kolejowego oraz planowanego połączenia SKM do Piaseczna. Wartość dofinansowania UE to blisko3,5 mln złotych.
Mieszkańcy gminy Piaseczno przesiadający się do pociągu będą mogli skorzystać z nowego parkingu P+R, który będzie zbudowany przy ul. Towarowej. Do dyspozycji kierowców będą 83 miejsca parkingowe (w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i 3 dla samochodów elektrycznych) oraz 96 miejsc postojowych dla rowerzystów. Wartość dofinansowania UE wynosi ponad 1,5 mln złotych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Dofinansowane będą też parkingi w Wołominie oraz w Radzyminie. Umowy podpisane 18 grudnia, to kolejny krok w budowaniu parkingów „Parkuj i Jedź” w metropolii warszawskiej. Łącznie sieć metropolitalnych parkingów budowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych obejmuje 60 obiektów, na których powstaje ponad 5 800 miejsc parkingowych. Kilkanaście obiektów, m.in. w Jaktorowie, Radzyminie, Pruszkowie i Wołominie już zostało oddanych mieszkańcom do użytku.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to inicjatywa, która pozwala na wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego, umożliwiając realizowanie przez m.st. Warszawę oraz 39 podwarszawskich gmin wspólnych przedsięwzięć finansowanych z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Ideą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów, które dotyczą całego obszaru metropolitalnego.

AB/inf

5 KOMENTARZE

  1. Dziś dzień smutku dla korzystających z dojazdu autem do pkp…Tego parkingu nie będzie! Daniel Putkiewicz za taką kwotę huśtawki buduje,a gdzie parking na 83 auta+..:)))) Gmina ma ważniejsze zadania(basen w porzeczkach),wiec w budżecie nie ma kasy(kolejny kredyt?).A termin 2020 czyli 1 rok na rozpoczęcie takiej inwestycji aby tostać te pieniądze,nierealny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię