PIASECZNO/POWIAT Dziś zainaugurowano w starostwie klaster energetyczny Kraina Jeziorki. W czasie jeszcze trwającej konferencji eksperci przekonują przedsiębiorców do przystąpienia do przedsięwzięcia


Jako pierwsi list intencyjny utworzenia klastra podpisali dziś starosta Wojciech Ołdakowski, jego zastępca Dariusz Strzyżewski, przedstawicielka gminy Piaseczno Anna Bednarska, a także reprezentanci firm zajmujących się tzw. energetyką rozproszoną (czyli nie produkowaną i dystrybuowaną przez wielkie elektrownie).

Czym jest klaster energii? To organizacja skupiająca wszystkich na terenie powiatu, którzy porozumieli się w celu wytwarzania, równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii. Klaster ma skupiać głównie lokalnych producentów i konsumentów energii – gminy, przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe oraz pojedynczych właścicieli posesji, którzy mają instalacje do wytwarzania energii. Jego działalność ma doprowadzić m.in. do tego, aby przede wszystkim mieszkańcy i firmy płacili mniej za prąd, efektywniej go wykorzystywali oraz mieli większą pewność dostaw energii. Klaster daje również możliwość pozyskiwania funduszy zewnętrznych na rozwijanie swojej działalności.

– W naszym klastrze chcielibyśmy skupić się na efektywnym wykorzystaniu już dostępnej energii, bo wedle naszej wiedzy, jako gminy, przedsiębiorcy i mieszkańcy nie potrafimy jeszcze nią gospodarować. Chociażby w szkołach – tłumaczy Dariusz Zych, pełnomocnik klastra Kraina Jeziorki. – Jedyne działania, jakie są obecnie podejmowane w powiecie, to grupowe zakupy energii, co prowadzi jedynie do obniżenia jej ceny. Natomiast jak gospodarujemy energią, nikt już nie sprawdza. Naszym zdaniem ta energia, zaoszczędzona, jest najtańsza i dostępna od zaraz.

Klastry energii nie są nowością w naszym kraju, przybywa ich szczególnie na południu kraju

Tutejszy klaster ma również sprawdzić, w których newralgicznych miejscach powiatu energii brakuje i doprowadzić do powstania źródeł, które wesprą lokalną sieć energetyczną w kryzysowych momentach.

Jak mówił na wstępie konferencji wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, chodzi nie tylko o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na terenie powiatu, ale również poprawę stanu powietrza. Bowiem ostatniej zimy jego pogarszająca jakość dawała nam się we znaki. – Wyzwań przed nami jest wiele, klaster ma pomóc w ich rozwiązaniu – zapowiedział.

Niebawem do klastra mają być zaproszone pozostałe gminy powiatu, a także wszyscy zainteresowani.

– Dajemy sobie pół roku na znalezienie partnerów, a później przystąpimy już do konkretnych projektów – zapowiedział wicestarosta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię