GÓRA KALWARIA Wczoraj w ratuszu spotkali się architekci zmieniający projekt głównego placu w mieście, włodarze oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Nowa Kalwaria, które zaproponowało budowę fontanny na rynku


Pomysł zgłoszony przez „Nową Kalwarię” wygrał ubiegłoroczne głosowanie na przedsięwzięcie, które będzie sfinansowane z kasy gminy w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2017 (oddano na nie 237 głosów). Stąd na zlecenie magistratu inżynierowie z firmy Rysy Architekci, którzy w 2011 roku opracowali projekt przebudowy rynku, zabrali się do jego zmiany.

Zdaniem Arkadiusz Strzyżewskiego ze Stowarzyszenia, fontanna – co pokazało głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego – jest potrzebna na rynku, aby przyciągnąć nań dzieci oraz rodziców (za dobry przykład podawał Piaseczno). W jego ocenie wodna atrakcja zdecydowanie „ożywi” plac. Rafał Sieraczyński z Rysy Architekci wyjaśniał, że w pierwszym projekcie rynku znajdował się element z wodą, ale w bardziej uspokojonej wersji i odsunięty na bok – w pobliże kościoła na górce.

Bo Góra Kalwaria ma coś cenniejszego, co chcieliśmy wyeksponować w postaci makiety na środku placu: zabytkowy układ urbanistyczny na planie krzyża – przekonywał. Pomysł makiety wtopionej dyskretnie w płytę rynku (wykonaną z cegły klinkierowej) spodobał się uczestnikom wczorajszej dyskusji.

W środę rozmawiano przede wszystkim nad tym, ile zieleni powinno pozostać na rynku i jak powinna wyglądać fontanna. Stanęło na tym, że pomiędzy ratuszem a kościołem na górce zostanie zamontowanych na poziomie placu około 12 dyszy wyrzucających wodę.

Architekci podkreślali, że decydujące zdanie o tym, co będzie mogło ostatecznie powstać na rynku będzie miał tradycyjnie Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. On wypowie się najpierw, ile zieleni w postaci drzew i klombów powinno znaleźć się na przebudowanym placu oraz jak powinna wyglądać fontanna, aby nie zaburzała historycznego charakteru centrum miasta. Następnie propozycja lub propozycje zostaną przedstawione mieszkańcom, aby mogli się na ten temat wypowiedzieć.

Koszt realizacja całego projektu przebudowy rynku i sąsiednich ulic jest szacowany na około 9-10 mln zł. W jego ramach w tym roku wizerunek zmieni skwer u zbiegu ul. Dominikańskiej i 3 Maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię