Bez przesiadki w Czachówku Południowym

3

GÓRA KALWARIA Koleje Mazowieckie zrezygnowały z dzielenia w nowym rozkładzie jazdy połączenia z Góry Kalwarii do Warszawy. Pasażerowie nie będą musieli przesiadać się na stacji Czachówek Południowy!

Wczoraj w siedzibie KM odbyło się spotkanie w sprawie przyszłości połączenia kolejowego z Góry Kalwarii ze stolicą. Bowiem KM wprowadzają na Mazowszu nowo wyprodukowane pociągi. Niestety perony w Górze Kalwarii i Czachówku Wschodnim (Czarnym Lesie) są zbyt niskie, aby mogły być obsłużone przez nowe składy. Stąd pomysł, by od połowy grudnia między Górą Kalwarią a Czachówkiem Południowym kursował pociąg wahadłowy starego typu, a tam pasażerowie przesiadali się do nowych składów w kierunku Warszawy.
Wczoraj wiceburmistrz Mateusz Baj oznajmił kierownictwu KM, że władze samorządowe Góry Kalwarii uznają zaproponowane rozwiązanie za szkodliwe. Gmina oczekuje utrzymania bezpośredniego połączenia ze stolicą. Stanowisko to jest zbieżne z oczekiwaniami entuzjastów kolei i pasażerów, których na spotkaniu reprezentował Karol Stróż.
W trakcie rozmów Robert Stępień, prezes KM zadeklarował, że przewoźnik wycofa się z wprowadzania połączeń przewidujących przesiadki. Jego głos wsparli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, którzy nadzorują działania KM.
Kwestią otwartą pozostaje jeszcze jak kursy z i do Góry Kalwarii będą obsługiwanie. Czy obecnym taborem (EN57), czy już nowymi Flirtami (ER160), które KM zakupiły za unijne dofinansowanie. Obecnie toczą się rozmowy pomiędzy mazowieckim przewoźnikiem, a zarządem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA (odpowiedzianej za infrastrukturę kolejową), na temat pilnej przebudowy peronów w Górze Kalwarii i Czachówku Wschodnim.
– Serdecznie dziękujemy prezesowi Robertowi Stępniowi za otwartość i chęć zażegnania problemu, Piotrowi Kandybie, radnemu samorządu Mazowsza, za poruszenie nieba i ziemi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Karolowi Stróżowi za zorganizowanie społecznego protestu pasażerów; a mieszkańcom za słanie swoich opinii do nowego rozkładu jazdy- dziękują władze gminy Góra Kalwaria. – Dziękujemy również mediom lokalnym i ogólnopolskim za nagłośnienie tego ważnego dla Góry Kalwarii tematu.

3 KOMENTARZE

  1. Faktycznie jest się z czego cieszyć… przez garstkę krzykaczy z GK będziecie jeździć starymi gruchotami. Nigdy w pociągu z GK nie widziałem więcej niż kilka osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię