BEZBRONNI W CZAPLINKU, BRONIĄCY SIĘ W BRZUMINIE

1

GÓRA KALWARIA Przy kwaterze żołnierskiej na cmentarzu w Górze Kalwarii uczczono w piątek 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ceremonia miała miejsce akurat w tym dniu ze względu na lokalne wydarzenia wojenne.

7 września 1939 roku, czyli siódmego dnia kampanii, Niemcy przelatujący nad Czaplinkiem pozbawili życia co najmniej osiem osób. Najmłodsza ze znanych ofiar bombardowania – Zosia Gańska – miała trzy lata. Najstarsza – kierownik miejscowej szkoły Henryk Łodziewski – 31. Na cmentarzu w Sobikowie znajduje się tablica upamiętniająca zgładzonych.
Tego samego dnia (niektóre źródła mówią, że nazajutrz) najeźdźca zaczął szturm na most na Wiśle łączący Brzumin z Piwoninem. Obrońcy budowli ulegli po zaciętej, parodniowej walce. Dowodził nimi major Jerzy Jasiewicz, a po tym, jak został ciężko ranny, dowództwo przejął rotmistrz Władysław Jaczyński. Bił się on mimo ran postrzałowych, od których zmarł (spoczywa na cmentarzu w Czersku). Do niewoli dostało się około 200 polskich żołnierzy.
Przemawiając w czasie uroczystości, wiceburmistrz Jan Wysokiński wspomniał także o poruczniku Henryku Prajsie – mieszkańcu Góry Kalwarii, który 13 i 14 września 1939 r. walczył z Niemcami pod Olszewem na Podlasiu. Został ranny w głowę, ale wojował dalej, ponad godzinę, aż stracił przytomność. Por. Prajs uczestniczył jeszcze w zeszłorocznych obchodach; kilka miesięcy temu zmarł, mając 101 lat.
Zastępca burmistrza nawiązał także do 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. – Ona nie może być nam obojętna, nie możemy mówić, że to był problem poprzednich pokoleń. Walka o nią kosztowała tyle cierpienia, tyle istnień. Dlatego niepodległość musi być dla nas czymś najcenniejszym i mamy obowiązek o nią dbać – powiedział.
Podczas ceremonii – w której oprócz samorządowców oraz przedstawicieli lokalnych organizacji i instytucji uczestniczyli uczniowie – odbył się apel pamięci, odprawiono modlitwę oraz złożono wiązanki. Obchody zostały zorganizowane przez urząd gminy, Ośrodek Kultury oraz miejscowe liceum o profilu „ochrona granicy państwowej”, którego uczniowie poprowadzili uroczystość.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię