Bezpieczna droga do szkoły

7

PIASECZNO Każdego roku we wrześniu w trosce o bezpieczeństwo dzieci gmina we współpracy z policją i strażą miejską realizuje program Bezpieczna droga do szkoły.

Początek roku szkolnego powinien być dla nas wszystkich okresem wzmożonej czujności na drodze. Dotyczy to zarówno rodziców odwożących czy odprowadzających dzieci do szkoły, uczniów, którzy do szkoły przychodzą samodzielnie, jak i wszystkich innych uczestników ruchu. Po okresie wakacyjnym, który charakteryzuje się zmniejszonym ruchem wokół newralgicznych miejsc jakimi są szkoły, z dnia na dzień dynamika w tych miejscach się zmienia, do czego musimy się przyzwyczaić i dostosować.

Patrole wokół szkół oraz prewencja

Przez cały wrzesień w godzinach największego ruchu policja wraz ze strażą miejską patrolować będzie otoczenie szkół, w tym przejścia dla pieszych, pomagając dzieciom oraz upominając dorosłych, którzy nie przestrzegają przepisów oraz zasad bezpieczeństwa. We wszystkich klasach pierwszych zostaną przeprowadzone specjalne spotkania z policją lub strażą miejską na których najmłodsi uczniowie dowiedzą się jak bezpiecznie przechodzić po pasach i na co zwracać uwagę. – Będziemy również kontynuować egzaminy na kartę rowerową, gdyż coraz więcej dzieci korzysta z roweru lub hulajnogi w drodze do szkoły. Dlatego chcemy aby dzieci jako uczestnicy ruchu drogowego znały zasady i potrafiły się do nich stosować – wyjaśnia Hanna Kułakowska-Michalak, I Zastępca Burmistrza. Lekcje dotyczące bezpieczeństwa na drodze prowadzić będą też wychowawcy klas.

Poprawa infrastruktury

W  ramach programu poprawy bezpieczeństwa gmina konsekwentnie realizuje tworzenie stref uspokojonego ruchu oraz wyznaczonych miejsc Kiss& Ride przy szkołach, czyli miejsc gdzie bezpiecznie można się zatrzymać i pożegnać dziecko. Takie strefy z powodzeniem funkcjonują już chociażby przy szkołach w Józefosławiu czy Zalesiu Górnym. W tym roku powstaną kolejne przy szkole w Chylicach , oraz przy szkołach podstawowych nr 1, nr 2 i nr 3 w Piasecznie. – Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa wokół szkół i dostosowanie istniejącej infrastruktury w optymalny najlepiej służący dzieciom sposób – podkreśla wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Działania edukacyjno-informacyjne

Straż miejska nagrywać będzie ruch przy szkołach, także z użyciem drona. Materiał ten posłuży do analizy a także będzie prezentowany rodzicom na spotkaniach, aby uczulić ich na popełniane błędy i wykroczenia, tak aby wyeliminować te zachowania, zwłaszcza osób prowadzących pojazdy, które są zagrożeniem dla innych. – Musimy zdawać sobie sprawę, że to my dorośli stwarzamy największe zagrożenie i to my odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych dzieci, dlatego nasza uwaga i koncentracja musi być wzmożona – podkreśla pani wiceburmistrz. – Ma nadzieję, że wspólny wysiłek rodziców, szkoły, samorządu, policji i straży miejskiej przyniesie wymierny efekt, w postaci poprawy statystyk bezpieczeństwa przy szkołach.

W tym roku przygotowana została ulotka dla rodziców najmłodszych uczniów, która zawiera ważne, podstawowe informacje dotyczące dziecka i jego drogi do szkoły. Zostanie ona rozkolportowana w szkołach wśród najmłodszych roczników.

Biuro Promocji i Kultury

7 KOMENTARZE

  1. Najbardziej niebezpieczne przejście jest przy mleczarni.Jadacy od strony Dworcowej nie zatrzymują się jak jest zielona strzałka. Stojące samochody,które jada prosto zasłaniają przechodniów,bardzo łatwo tam o tragedię.

  2. Najbardziej niebezpieczna jest droga dla dzieci z Piaseczna (np. ul. Cichej Łąki, Owocowy Sad), które muszą się dostać do szkoły w Chylicach. Brak odpowiedniego przejścia dla pieszych przezul. Wschodnią, brak chodnika lub chociażby autobusu, który przewiozły dzieci przez ten najbardziej niebezpieczny odcinek.

  3. skrzyżowanie DW 722 (Sienkiewicza) z Bema/Szpitalna – przejście bez świateł, bez wysepki – tędy chodzą dzieci z tzw. Osiedla Bema do SP1. Alternatywą jest skrzyżowanie DW 722 (Sienkiewicza) z Wojska Polskiego/Gerbera, ale tam to i ja na zielonym boje się wkroczyć na jezdnię, bo kierowcy skręcający w Sienkiewicza i tak jadą, bo chcą jeszcze „zdążyć” :/ Trzeba ich przepuścić, mimo, że piesi mają zielone.

    • Teraz to już za późno na rondo.W każdym razie jest tam bardziej niebezpiecznie niż było. Zwłaszcza pasy od Dworcowej.A może by tak zlikwidować zieloną strzałkę że skrętem w prawo w Jana Pawła?Pomimo nakazu stopu przy zielonej strzałce malo kto się tam zatrzymuje, a przechodzą tamtędy dzieci!!!!!

  4. Mimo mądrze zredagowanej polityki transportowej gminy, przez wiele lat w działaniach na drogach widać było brak symetrii: za dużo się robiło dla wygody zmotoryzowanych, za mało dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Jakieś światełko nadziei pojawiło się wreszcie na nowej Puławskiej – może to jest zapowiedź mądrych decyzji i zmiany praktyki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię