Bezpieczna droga do szkoły

0

PIASECZNO O tym w jaki sposób skutecznie radzić sobie z zagrożeniami drogowymi przekonać się było można biorąc udział w pikniku na rynku w Piasecznie, który odbył się w ostatnią niedzielę

Impreza, oprócz charakteru rekreacyjnego, miała również istotny aspekt edukacyjny. Jej organizator, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Piaseczno, zadbał o różnorodne atrakcje dla całych rodzin. Dla najmłodszych dostępne było miasteczko rowerowe i konkursy z nagrodami (plastyczny oraz wiedzy) o tematyce bezpieczeństwa drogowego, a ci nieco starsi mogli z kolei wsiąść do symulatora dachowania samochodu i zobaczyć jak wygląda wystrzał poduszki powietrznej.

– Wrażenia z symulatora dachowania były bardzo fajne, choć uderzyłem głową w dach auta – mówi pan Dariusz, mieszkaniec Piaseczna. – Pokazuje to, że należy zapinać pasy i to nie byle jak, ale robić to bardzo uważnie. Nie mogą być skręcone, bo to wszystko jest naprawdę ważne. Przyszedłem tu dziś z całą rodziną żeby dzieci, już od małego, poznawały zasady bezpieczeństwa.

Na stanowiskach Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie realizowano, między innymi, działania w ramach programów „Moja Komenda” i „Dzielnicowy Bliżej Nas”, a uczestnicy imprezy z uwagą przyglądali się pokazom udzielania pierwszej pomocy (zarówno przez ratowników, jak i strażaków) z wrakiem auta i fantomem. Na własne oczy przekonać się można było również jaki jest wpływ picia alkoholu na naszą percepcję.
– Założyłam specjalne gogle i musiałam przejść przez różne przeszkody – mówi Sara Miszewska, mieszkanka Piaseczna. – Symulowały one jak wygląda droga gdy ma się we krwi 1,6 promila alkoholu. Rzeczywistość jest wtedy zupełnie inna, widzi się wszystko podwójnie i nawet pieszo bardzo trudno jest wówczas pokonać przeszkody.
Imprezie towarzyszyły również spotkania dotyczące bezpieczeństwa, pokazy sztuk walki, a na miejscu można było także oznakować rower.

– Wydarzenia tego typu są potrzebne ponieważ uświadamiają naszym mieszkańcom, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają wszyscy uczestnicy ruchu drogowego – zarówno kierowcy, jak i piesi – podsumowuje Hanna Kułakowska-Michalak, wiceburmistrz Piaseczna. – W ostatnim okresie w gminie był wiele wiele wypadków, co świadczy o tym że taka edukacja jest bardzo potrzebna. My, jako mieszkańcy, musimy wiedzieć jak w sposób bezpieczny poruszać się po drodze, ale powinniśmy również wiedzieć jak prawidłowo zareagować kiedy będziemy świadkami wypadku i jakie są skutki nadmiernej prędkości i nie zapiętych pasów.

Gmina, wspólnie z policją i strażą miejską, prowadzi wiele akcji edukacyjnych dla dzieci z przedszkoli i uczniów miejscowych szkół.
– Poprzez dzisiejszy piknik chcieliśmy również dotrzeć do dorosłych i pokazać im realne skutki niewłaściwych zachowań na drodze – kończy Hanna Kułakowska-Michalak.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię