Bezpieczniej na naszych drogach! Spada liczba wypadków i kolizji

0

POWIAT Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie udostępniła statystyki dotyczące wypadków, kolizji, ale też nietrzeźwych kierowców czy zatrzymanych w ubiegłym roku praw jazdy. Okazuje się, że w większości dane te są lepsze niż w roku 2021


Trudno jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną poprawienia się policyjnych statystyk mimo że zarówno mieszkańców jak i samochodów cały czas na naszym terenie przybywa. Być może na ograniczenie liczby drogowych wykroczeń wpłynęło zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Wprowadzono w nim drastyczne podwyżki, które zszokowały kierowców. Zmieniła się choćby maksymalna wysokość mandatu, która wzrosła 10-krotnie z 500 zł do 5000 zł oraz wysokość wymierzanej przez sąd grzywny – z 5000 zł do nawet 30000 zł. Dotkliwe kary, włącznie z utratą prawa jazdy, grożą kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość. To wszystko spowodowało, że wiele osób zaczęło jeździć wolniej i ostrożniej. Przełożyło się to na mniejszą ilość zdarzeń drogowych.
I tak w ubiegłym roku policjanci przeprowadzili prawie 10 tys. więcej badań na trzeźwość niż rok wcześniej. Zatrzymano 270 nietrzeźwych kierujących, tylko o 11 więcej niż rok wcześniej. Jeszcze lepiej wyglądają statystyki dotyczące kolizji i wypadków. W 2021 roku tych drugich na drogach powiatu odnotowano 97, a śmierć poniosło w nich 13 osób. W 2022 roku doszło natomiast do 88 wypadków, w których zginęło 11 osób. Mniej było też rannych. Najbardziej widoczny spadek nastąpił jednak w liczbie rejestrowanych kolizji. W 2021 roku odnotowano ich 2356, zaś w roku 2022 – „zaledwie” 1821.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię