PIASECZNO „Bezpieczny powrót do domu” to wspólna akcja portalu motoryzacyjnego motopiaseczno.pl, Straży Miejskiej oraz salonu samochodowego Peugeot Lion Motors, która jest skierowana do najmłodszych uczniów szkół podstawowych i przedszkoli na terenie gminy Piaseczno. Honorowym patronatem akcję objął wiceburmistrz Daniel Putkiewicz.


Akcja trwa od początku września ubiegłego roku i jest prowadzona przez Straż Miejską, która prowadzi lekcje z bezpieczeństwa w ruchu drogowym w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie gminy Piaseczno. Szkolenia mają na celu nauczenie najmłodszych prawidłowego poruszania się w mieście, ale również poza terenem zabudowanym.
Z jednej strony natężenie ruchu staje się coraz większe, a zabudowa miejska gęstsza, z drugiej strony nie wszędzie pobocze czy chodnik są dobrze oświetlone. Właśnie dlatego tak ważne jest, by niezależnie od miejsca zamieszkania dzieci nie wychodziły bez odblasków z domu.

Z odblaskami bezpieczniej

Od połowy 2014 roku piesi poruszający się poza terenem zabudowanym po zmroku zobowiązani są do noszenia odblasków.
– To bardzo pozytywna zmiana – ocenia Krzysztof Gorzkowski – ze stowarzyszenia Automobilklub Piaseczyński. – Jadąc po zmroku światła samochodu oświetlają jedynie 40-60 metrów. Osoba ubrana na czarno, która idzie poboczem lub na skraju drogi, jest właściwie zauważana przez kierowcę w ostatniej chwili. Często jest zbyt późno na jakąkolwiek reakcję.
Jeśli jednak pieszy w takiej sytuacji ma na sobie odblaski, kierowca jest w stanie dostrzec go z odległości aż 200-250 metrów. Przy jeździe z prędkością 100 km/h w ciągu sekundy pokonujemy ponad 27 metrów. Zatem jeśli widoczność sięga 40-60 metrów to na reakcję kierowca ma tylko dwie sekundy, a często i mniej. Stąd tak ważne jest noszenie odblasków. To daje czas, nawet przy 100 km/h, na reakcję, która może uratować życie.

Ucząc dzieci bezpieczeństwa

Strażnicy szkoląc przede wszystkim kładą nacisk na wyrobienie pozytywnych nawyków związanych z bezpiecznymi zachowaniami dzieci, rozróżnianie najważniejszych znaków drogowych, przechodzenie przez jezdnię, korzystanie z sygnalizacji świetlnej. Oprócz teorii, dysponują mini miasteczkiem drogowym, w którym symulują różne sytuacje mogące się zdarzyć na drodze, często bardzo skrajne po to, aby zaciekawić dzieci i sprawić, by zapamiętały tę naukę.
Po zajęciach wszystkie dzieci biorące udział w szkoleniu otrzymują odblaski, które ufundowała firma Peugeot Lion Motors. Akcja będzie prowadzona przez cały rok szkolny 2016/2017 na terenie gminy Piaseczno. Rozdane zostanie łącznie ponad 4 tysięcy odblasków. Szkoły zainteresowane szkoleniami dla uczniów klas 1-3 proszone są o kontakt mailowy pod adresem: info@motopiaseczno.pl
– Do tej pory przeszkoliliśmy 2 603 dzieci, a docelowa do czerwca mamy przeszkolić jeszcze 2397 – mówi Łukasz Cabaj z motopiaseczno.pl

AB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię