Bezpłatny pobyt w izolatorium Uzdrowiska Konstancin-Zdrój dla pacjentów z COVID-19

2

KONSTANCIN-JEZIORNA Dwa obiekty sanatoryjne, przed pandemią wypełnione kuracjuszami, przebywającymi na turnusach rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych, dziś przeznaczone są na izolatoria. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój pod Warszawą zapewnia pacjentom z COVID-19 lub z podejrzeniem zakażenia komfortowe pokoje z łazienkami, wyżywienie i opiekę wykwalifikowanego personelu, a cały pobyt w izolatorium finansuje NFZ.


Uzdrowisko Konstancin-Zdrój w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie stworzyło w swoich dwóch, popularnych obiektach izolatoria dla osób, które nie wymagają hospitalizacji, ale nie mogą z różnych przyczyn przebywać w kwarantannie domowej. W komfortowych warunkach hotelowych, z dozorem pielęgniarsko-lekarskim pacjenci z COVID-19 o łagodnym lub bezobjawowym przebiegu choroby, a także ci, u których podejrzewa się zakażenie i które czekają na wynik testu, mogą bezpłatnie odbyć izolację. Wymagane jest tylko skierowanie na piśmie od lekarza lub państwowego inspektora sanitarnego.

Kwarantanna poza domem bezpieczna dla pacjenta i jego najbliższych

Nawet łagodny przebieg choroby sprawia, że pacjenci z COVID-19 są osłabieni i często wymagają opieki, której ciężar podczas domowej izolacji spoczywa na rodzinie i najbliższych. To zaś powoduje ryzyko kolejnych zakażeń. Pobyt w izolatorium w Konstancinie-Jeziornie chroni bliskich pacjenta przed zakażeniem, a co za tym idzie, minimalizuje wzrost nowych infekcji. Izolatoria pozaszpitalne odciążają także szpitale – do izolatoriów trafiają również pacjenci ze szpitalnych oddziałów, którzy nie mają już objawów COVID-19, ale wciąż nie otrzymali dwóch negatywnych wyników testów i nie mogą wrócić do domu, zajmując miejsce bardziej potrzebującym hospitalizacji.

Najczęściej pacjenci kwaterowani są w osobnych pokojach

W konstancińskim izolatorium pacjenci mają zapewnioną opiekę pielęgniarki, a lekarz specjalista na bieżąco ocenia ich stan zdrowia. Co istotne, w razie jego pogorszenia, personel medyczny może podjąć decyzję o przeniesieniu pacjenta do szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym. Współpraca Uzdrowiska Konstancin-Zdrój ze szpitalami „covidowymi” i zapewnienie transportu na oddział zakaźny wzmacnia poczucie bezpieczeństwa pacjentów, niepokojących się o rozwój choroby.

Pacjent nie płaci za pobyt w izolatorium – refundacja NFZ

W Uzdrowisku Konstancin-Zdrój pacjenci mają nie tylko zapewnioną profesjonalną opiekę, ale także komfortowe warunki pobytu z trzema posiłkami dziennie. Uzdrowisko dysponuje 80 miejscami, przeznaczonymi na pozadomową kwarantannę. Pacjenci mogą korzystać również z hotelowych udogodnień, takie jak telewizor czy wi-fi. Najczęściej kwaterowani są w osobnych pokojach (wyjątkiem mogą być np. pacjenci, którzy są dla siebie osobami bliskimi), co zapewnia im pełną prywatność, a osobom bezobjawowym czy o bardzo łagodnym przebiegu choroby – także np. możliwość pracy zdalnej. Pacjent nie może jednak opuszczać pokoju, całkowicie zakazane są także odwiedziny.

3-, 10- lub nawet 20-dniowy pobyt w izolatorium w całości refunduje NFZ.

Fizyczne i psychiczne powikłania po COVID-19

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój już od pierwszych dni ogłoszenia na terenie Polski stanu pandemii, wprowadziło w swoich obiektach wysoki reżim sanitarny. Do obowiązujących od lat procedur, zapewniających pacjentom bezpieczeństwo i komfort leczenia uzdrowiskowego, dodało nowe wytyczne GIS-u, wyposażyło obiekty w środki ochrony osobistej, a także urządzenia do ozonowania pomieszczeń. Personel medyczny, z wieloletnim doświadczeniem w opiece nad pacjentami, został przeszkolony pod kątem minimalizowania ryzyka zakażeń.

Ale nie tylko z tych powodów Uzdrowisko Konstancin-Zdrój jest doskonałym miejscem na pozaszpitalne izolatorium. Skutki pandemii związanej z koronawirusem i chorobą COVID-19 są już widoczne w stanie zdrowia psychicznego Polaków. Konieczność długotrwałego ograniczenia codziennych aktywności, niepokój o zdrowie swoje i bliskich, silne poczucie niepewności, obawa przed utratą pracy – to wszystko sprawia, że w trakcie panującej epidemii odnotowuje się wyższy niż dotychczas poziom lęku i depresji.

 

Osobom odbywającym kwarantannę w Konstancinie-Jeziornie sprzyja uzdrowiskowy charakter miejsca. Kompleks lasów sosnowych i złoża solanki tworzą wyjątkowy mikroklimat uzdrowiska, który ma prozdrowotne właściwości również dla osób, które już przeszły chorobę COVID-19. Dla ozdrowieńców Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, jako jedna z niewielu prywatnych placówek, przygotowała program rehabilitacyjny, mający na celu zniwelowanie pochorobowych powikłań i ogólne wzmocnienie organizmu. Rehabilitacja osób po COVID-19 oparta jest nie tylko na specjalistycznych badaniach i indywidualnie dobranych zabiegach (w tym tlenoterapii, inhalacji), ale także wsparciu psychologa, które pomoże odzyskać równowagę psychiczną po pobycie w szpitalu czy obowiązkowej izolacji.

Choć zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, uzdrowiska pozostają zamknięte dla pacjentów sanatoryjnych, to wykorzystanie ich potencjału, doświadczonego personelu medycznego, profesjonalnych baz zabiegowych i noclegowych może stać się ważnym elementem strategii walki z koronawirusem i skutkami pandemii.

Wszystkie niezbędne informacje dla pacjentów, a także wzór skierowania znaleźć można na stronie internetowej uzdrowiska https://uzdrowisko-konstancin.pl

2 KOMENTARZE

  1. Super. Czuję się skutecznie zachęcony. Jutro z rana wmieszam się w kolejkę czekających na pobranie wymazu przy piaseczyńskim starostwie i postaram się wdychać jak najwięcej z tego, co wydychają. Zawsze marzyłem o turnusie w Białym Domu w Konstancinie.

  2. Dobry pomysł na spędzenia kwarantanny w Białym Domu, zwłaszcza ze ograniczeń chyba żadnych. Co i raz ktoś wchodzi, wychodzi na spacerek, podjeżdżają samochody.
    Gdy kwarantanne odbywa się w swoim domu, kontrolują miejskie służby – osobiście czy przez aplikacje.

    A na poważnie – dobrze, ze ośrodki uzdrowiskowe do czegoś się przydają i nie marnują się osoby tam zatrudnione. Trzeba jednak czynić to odpowiedzialnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię