Biała wstęga w Hugonówce

0

KONSTANCIN-JEZIORNA W sobotę 23 listopada w willi Hugonówka została otwarta wystawa „Oblicze białej wstęgi” w grafice Moniki Urbanowicz. Wyjątkową ekspozycję zainspirowaną historią papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie będzie można oglądać do 12 stycznia przyszłego roku


Tytułowa biała wstęga dotyka naszej Królewskiej Fabryki Papieru, która przez 250 lat wytyczała rytm życia Jeziorny i okolicznych miejscowości – mówiła podczas wernisażu dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, Edyta Markiewicz-Brzozowska. – To właśnie w Jeziornie narodziła się kolorowa wycinanka ludowa oraz powstał papier, na którym spisano Konstytucję 3 Maja.

Wśród gości uczestniczących w otwarciu wystawy byli m.in. poseł Piotr Kandyba, burmistrz Konstancina-Jeziorny Michał Wiśniewski, który objął wystawę honorowym patronatem, a także mieszkańcy, dawni pracownicy papierni, bliscy artystki oraz miłośnicy fabryki, papieru i sztuki.
Cieszę się, że mogę zaprezentować swoje prace w tak szczególnym miejscu, tak blisko źródła mojej inspiracji – mówiła Monika Urbanowicz. – Papiernia zapoczątkowała moje zainteresowanie papierem i mój rozwój artystyczny. Kiedy odwiedzałam ją pierwszy raz ponad 20 lat temu, machiny papiernicze zrobiły na mnie tak ogromne wrażenie, że chciałam je ukazać na swoich pracach – dodała artystka.

W swojej twórczości Monika Urbanowicz skupia się na grafice, poświęcając swoją uwagę głównie linorytom, ale uprawia także akwafortę i akwatintę. Fascynacja papiernictwem i odwiedziny w dawnej fabryce papieru w Jeziornie zaowocowały całą serią grafik, które stały się podwaliną wystawy. W jej centralnym punkcie znajduje się tytułowa, 20-metrowa „biała wstęga”, na której „obliczu” są elementy stanowiące swoisty zapis dokumentujący etapy produkcji papieru „bez końca”, jak początkowo nazywano długie zwoje wytwarzane przez maszynę papierniczą. Prezentacja prac graficznych Moniki Urbanowicz odbywa się na tle kilkudziesięciu fotogramów ukazujących dokumentalne fotografie nieistniejącego zakładu papierniczego, których autorem jest Piotr Jaworek.

Historia papiernictwa na terenie dzisiejszej gminy Konstancin-jeziorna sięga XVIII wieku, kiedy to powstał tu pierwszy młyn, a potem Królewska Fabryka Papieru. Produkcja została ostatecznie zakończona w 2012 roku. Podczas wernisażu burmistrz Michał Wiśniewski podkreślił ogromną rolę, jaką fabryka odegrała w historii gminy, przyznał, że mieszkańcy powinni być z tego dumni i wraz Edytą Markiewicz-Brzozowską zapowiedział otwarcie małej manufaktury papieru, by te tradycje mogły być kontynuowane. Przy tworzeniu pracowni zgodziła się pomóc Tola Wiśniewska, wieloletnia inżynier papiernictwa dawnej fabryki.
Wystawę można oglądać w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 do 12 stycznia 2025 roku. Wstęp wolny.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię