Biblioteka skończyła 70 lat! Na emeryturę się nie wybiera

0

PIASECZNO Biblioteka Publiczna im. Danuty Orłowskiej w Zalesiu Dolnym świętowała imponujący jubileusz. Z tej okazji przygotowano dla czytelników wiele atrakcji

W budynku należącym do Krauzówki przy Alei Kasztanów 12 nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz na czele z burmistrzem Danielem Putkiewiczem, który – składając książnicy życzenia – wyraził swoje zadowolenie z tempa rozwoju piaseczyńskich bibliotek i jednocześnie podkreślił, że rada miejska ma ambicje, żeby za nimi nadążać.
Historia naszej biblioteki to historia tułaczek i wielu przeprowadzek z jednego budynku do drugiego – mówi Grażyna Baniewicz-Orłowska, kierująca filią Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno w Zalesiu Dolnym. – 69 lat minęło zanim dostaliśmy to miejsce. Mamy wreszcie bardzo dobrą lokalizację, która przełożyła się na ogromny wzrost czytelnictwa w okolicy. Niektórzy czytają u nas od 60 lat, przychodzą z dziećmi, wnukami, a nawet z prawnukami. I choć nic nie zastąpi papierowej książki, to jesteśmy również otwarci na nowoczesne technologie.
W ramach obchodów jubileuszu rozstrzygnięto konkursy – plastyczno-literacki na wyjątkową kartę urodzinową dla biblioteki i fotograficzny – „Lato z książką w Zalesiu Dolnym”. Na miejscu nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, dla których odbył się spektakl w wykonaniu Teatru Gargulec. Po oficjalnym powitaniu gości i pokrojeniu jubileuszowego tortu z krótkim koncertem gitarowym wystąpił z kolei Marek Baczyński, a zwieńczeniem obchodów była „Opowieść o Annie Jantar” – spotkanie autorskie z autorką książki Mariolą Pryzwan, podczas którego piosenki nieodżałowanej wokalistki wykonała Anna Kowalska – na co dzień pracująca w zaleskiej bibliotece. Przez cały czas trwania jubileuszu obejrzeć można było również wystawę fotograficzną Tadeusza Tyszki „Moje Zalesie” oraz zewnętrzną ekspozycję jubileuszową „70 lat Biblioteki Publicznej w Zalesiu Dolnym”.
Nie jest wykluczone, że w związku z reformą oświaty biblioteka znów będzie w przyszłości przeniesiona – zapowiada Magdalena Woźniak, radna gminy Piaseczno. – Mogę jednak obiecać, że na pewno nie zostawimy jej na lodzie.
Obecnie jedną z cech wyróżniających filię w Zalesiu Dolnym jest mocno rozbudowany księgozbiór popularnonaukowy, przede wszystkim historyczny (co jest odpowiedzią na potrzeby czytelników), a ze szczególną troską gromadzone są również regionalia.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię