GÓRA KALWARIA/POWIAT Szkoła budowlana w Górze Kalwarii ruszy z kształceniem specjalistów, których bardzo brakuje na rynku pracy. Młodzież nauczy się fachu m.in. w nowej pracowni nie ustępującej wyposażeniem biurom projektowym


Pracuję w tej branży od kilkunastu lat i obserwuję, że na rynku budowlanym brakuje fachowej kadry, w ostatnim czasie panuje wręcz dramatyczna sytuacja – podkreśla Ksawery Gut z zarządu powiatu piaseczyńskiego, absolwent technikum budowlanego w Górze Kalwarii. – W firmach budowlanych i instalacyjnych często pracują ludzie z przypadku, nie mający podstawowej wiedzy, której uczymy w szkole. Z drugiej strony do techników nie ma za wielu chętnych, bo krąży stereotyp, że po „Budowlance” pójdziesz na budowę i będziesz machał łopatą, co jest bardzo mylnym stwierdzeniem.

Gut przyznaje, że po skończeniu technikum w Górze Kalwarii nigdy łopatą na budowie nie pracował. – Większość moich kolegów ma własne firmy budowlane i nimi zarządzają – dodaje.

Dla osób z duszą artysty

Aby jeszcze bardziej zachęcić młodzież do nauki w technikum budowlanym w Górze Kalwarii, powiat ruszył z akcją promocyjną pod hasłem „Dobrą pracę zaczynasz od zdobycia zawodu”.

– Chcemy zwrócić uwagę na to, że po technikum bez problemu można zacząć dobrze płatną i ciekawą pracę w zawodzie, gdyż ma się odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Oczywiście naturalnym jest dalszy rozwój i podjęcie studiów, ale mogą one być np. finansowane przez pracodawcę – tłumaczy Ksawery Gut.

Od września przyszłego roku w szkole zostaną wprowadzone innowacyjne kierunki. Pierwszy to technik budownictwa i architektury z rozszerzonym programem projektowania CAD. Po tym kierunku absolwent jest przygotowany do pracy przy projektowaniu komputerowym architektury i konstrukcji budowlanych, organizacji budowy, sporządzania obmiarów i kosztorysów. Natomiast drugi to technik robót wykończeniowych w budownictwie i architektury wnętrz – idealny dla tych, którzy mają bardziej duszę artysty i chcą projektować wnętrza niż obliczać konstrukcje budynków.

Poza nazwami zmieni się zakres nauki w placówce oraz jej wyposażenie. Powiat przeznaczył 70 tys. zł na uruchomienie całkowicie nowej pracowni komputerowej z najnowszym programowaniem AutoCad i Norma, czyli z programami do projektowania i kosztorysowania, które są najpopularniejsze na rynku a ich znajomość zapewni gwarantowaną pracę w biurach projektów czy na budowach.

Wielkie firmy proponują współpracę

Nowości będą też w szkole branżowej I stopnia tzw. zawodówkach. Placówka rozpocznie kształcenie dekarzy, którzy specjalizują się w wykonywaniu pokryć dachowych i obróbek dekarskich, montażu okien dachowych, wyłazów i świetlików. „Budowlanka” przygotuje do pracy także monterów stolarki budowlanej, czyli drzwi, okien, parapetów, schodów, balustrad, witryn bram garażowych oraz wykonywania prac tynkarsko – malarskich. W ofercie szkoły pozostaje nadal kierunek monter zabudowy i robót wykończeniowych, gdzie młodzież uczy się montowania systemów suchej zabudowy, robót malarskich, tapeciarskich, okładzinowych i posadzkarskich.

Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi dużymi firmami w celu podjęcia współpracy, aby uczniowie z „Budowlanki” mogli odbywać praktyki i zajęcia zawodowe a może po zakończeniu szkoły podjąć pracę. Już podpisaliśmy umowę ze spółką Arche a kolejne rozmowy są prowadzone z PGE Dystrybucja, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, oraz FAKRO – informuje Ksawery Gut.

Powiat inwestuje nie tylko w pracownie przy ul. Budowlanych. W tym roku rozpoczęło się projektowanie nowych warsztatów szkolnych (zostanie na nie zaadaptowana obecna sala gimnastyczna) oraz nowej hali sportowej. Inwestycja wedle obecnego planu ma zakończyć się w roku 2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię