Budują nowy dom dla dzieci, wspólne dzieło powiatu i gminy

1

PIASECZNO Dzięki współpracy powiatu z gminą Piaseczno powstanie budynek jednorodzinny na potrzeby rodzinnego domu dziecka.

W ubiegłym tygodniu gmina Piaseczno przekazała powiatowi nieruchomość o powierzchni 2 370 metrów kw. o wartości 680 tys. zł znajdującą się przy ul. 11 Listopada. Na działce powiat zbuduje dom dla rodziny sprawującej pieczę zastępczą.

-Rozpoczynamy fazę projektowania. Zgodnie z założeniami, dom ma mieć 5-7 sypialni, duży salon, odpowiednie zaplecze gospodarcze i pięknie zagospodarowany ogród. Liczymy, że dom powstanie do końca 2023 roku – mówi Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu odpowiedzialna za sprawy społeczne.

Za system pieczy zastępczej na naszym terenie odpowiada Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), któremu podlegają dwa rodzinne domy dziecka. Jedna z tych rodzin, opiekująca się obecnie dziesięciorgiem dzieci, ma dość trudne warunki lokalowe. To ona miałaby jako pierwsza, na czas pełnienia funkcji, zamieszkać w nowym domu.

Rodzinny dom dziecka to forma pieczy zastępczej, zawodowej, w której przebywać może w tym samym czasie nie więcej niż ośmioro dzieci (w przypadku rodzeństwa, za zgodą prowadzącego rodzinny dom dziecka oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej liczba dzieci może być większa).

PCPR od lat zabiega o coraz szerszy rozwój tej formy opieki, nie jest jednak łatwo znaleźć chętne rodziny, które byłyby gotowe nie tylko przyjąć tak liczną ilość dzieci , ale też zapewnić im odpowiednie warunki mieszkaniowe. Mając tę świadomość, od początku tej kadencji, powiat zintensyfikował swoje działania w tej kwestii.

-Cieszę się, że dzięki wspólnym działaniom samorządów uda się, choć częściowo, odpowiedzieć na ten problem – dodaje Ewa Lubianiec.

Źródło: piaseczno.pl

1 KOMENTARZ

  1. To jak to się dzieje, że rodzina zastępcza dostaje pod opiekę dziecko przy trudnych warunkach lokalowych ?
    To raczej warunek podstawowy ..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię