PIASECZNO Do końca lipca trwała weryfikacja projektów zgłoszonych do pierwszego w historii Piaseczna budżetu obywatelskiego. We wrześniu 34 projekty zostaną poddane pod głosowanie, a mieszkańcy zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane w przyszłym roku
Od 8 maja do 11 czerwca zgłoszono łącznie 62 projekty, z czego ponad 80 proc. za pośrednictwem internetu. – Są one bardzo zróżnicowane – mówił kilka tygodni temu Miłosz Gibas, zajmujący się budżetem obywatelskim z ramienia gminy. Ostatecznie spośród nich wyłoniono 34 pomysły, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców od 1 września do 1 października.
Cztery strefy miejskie
Na projekty można głosować w określonym obszarze miasta. Obszary te to Południe, Północ, Centrum I i Centrum II. W obszarach Północ i Centrum I zgłoszono niewiele projektów, i jako że ich wcielenie w życie nie przekroczy zakładanej puli środków, wszystkie doczekają się realizacji. Nie dotyczy to pozostałych dwóch obszarów oraz projektów ogólnomiejskich. Spośród nich realizacji doczekają się te, które otrzymają największą liczbę głosów.
I tak z ciekawszych projektów ogólnomiejskich warto wspomnieć o torze wyścigowym dla zdalnie sterowanych samochodów off-road w skali 1:10, zajęciach z akrobatyki dla dzieci w wieku 5-13 lat, czy Mamboksach – ławkach do karmienia i przewijania niemowląt, które miałyby znaleźć się w parkach na terenie Piaseczna. Kolejne projekty dotyczą zorganizowania Mini Mistrzostw Świata 2018 w piłce nożnej dla dzieci oraz doposażenia stadionu miejskiego. Mieszkańcy zaproponowali także doposażenie najbardziej ruchliwych przejść dla pieszych w tzw. „kocie oczy”, zakup jednakowych ubiorów dla członków Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej czy wykonanie artystycznego muralu na ścianie budynku przy ul. Zgody.
Aktywne południe
Mieszkańcy południowej części miasta zgłosili łącznie aż 11 projektów. Wśród nich na uwagę zasługują: ustawienie nowych ławek i koszy na śmieci na terenie Zalesia Dolnego, budowa chodnika wzdłuż ulicy Żółkiewskiego, ustawienie 9 śmietników na psie odchody, utworzenie kącików relaksu dla dzieci w ZSP w Piasecznie, otwarcie dodatkowej wypożyczalni rowerów przy stadionie miejskim czy zainicjowanie gimnastyki dla seniorów z elementami rehabilitacji. Aż 13 projektów pozytywnie przeszło weryfikację w obszarze Centrum II. Wśród nich na uwagę zasługują: modernizacja ciągu pieszego przy Parku Zachodnim, zainstalowanie na obszarze przylegającym do parku monitoringu, wykonanie eleganckiego deptaka od Parku Zachodniego do ul. Szkolnej. Mieszkańcy chcieliby także, aby gmina posadziła 4-6 klonów w rejonie fontanny na miejskim rynku i zbudowała wybieg dla psów w rejonie ul. Chyliczkowskiej.
Na realizację projektów ogólnomiejskich zarezerwowano 400 tys. zł, zaś w czterech obszarach – po 250 tys. zł. W pierwszej kolejności będą realizowane te, które otrzymają największą liczbę głosów aż do wyczerpania puli środków. W tej chwili trudno powiedzieć, ile projektów doczeka się realizacji. To okaże się dopiero po zakończeniu głosowania, którego wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości 6 października.
Tomasz Wojciuk