Budżet obywatelski w powiecie? To propozycja klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości

4

PIASECZNO Wzorem rozwiązań działających w gminach, radni PiS przekonują do wprowadzenia w powiecie piaseczyńskim instytucji budżetu obywatelskiego, nazywanego inaczej partycypacyjnym


W piątek Sergiusz Muszyński, szef klubu PiS złożył w piątek u przewodniczącego rady powiatu stosowny projekt uchwały, którego jest autorem. Możliwość wprowadzenia budżetu obywatelskiego w powiatach dała ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o samorządzie powiatowym.

Zdaniem samorządowców PiS „budżet obywatelski jest demokratycznym mechanizmem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych samorządu w perspektywie roku budżetowego. W ocenie naszego Klubu – piszą dalej radni – wprowadzenie budżetu obywatelskiego w powiecie włączy mieszkańców w proces decydowania o sprawach samorządu powiatowego oraz zwiększy ich zaangażowanie w sprawy powiatu.”

Projekt liczy 14 stron, określa zasady w oparciu o które mógłby funkcjonować w powiecie piaseczyńskim budżet obywatelski, m. in. wymogi formalne dla projektu zadania, zasady oceny zgłoszonych projektów, czy zasady przeprowadzenia głosowania, obliczenia wyników i podania ich do wiadomości publicznej. Uchwała przewiduje, że zarząd powiatu będzie co roku określał kwotę, która byłaby przeznaczona na cele budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski byłby podzielony na pule – powiatową (realizacja zadań służących mieszkańcom całego powiatu piaseczyńskiego) oraz sześć pul gminnych (realizacja potrzeb mieszkańców poszczególnych gmin powiatu piaseczyńskiego). Oceny wniosków dokonywałby zespół ds. budżetu obywatelskiego powołany przez starostę. Ostateczna decyzja, które projekty byłyby realizowane, należałaby do mieszkańców w głosowaniu.

To, czy powiatowy budżet obywatelski stanie się faktem, okaże się w nadchodzących tygodniach, podczas sesji rady powiatu. Radni PiS, którzy są w mniejszości, muszą do swojego pomysłu przekonać jeszcze rządzącą większość.

– Nie jestem przeciwny budżetom obywatelskim, uważam je za dobre rozwiązanie. Należałoby jednak dokładnie określić zadania, które mogłyby być realizowane w ramach wersji powiatowej, aby nie dublować się z gminnymi budżetami obywatelskimi – mówi wicestarosta Zdzisław Lis.

4 KOMENTARZE

  1. W starostwie krąży plotka, że powiatowa Inspektor nadzoru budowlanego zrezygnowała. Plotka to czy prawdą? Jeśli prawda, to wielka szkoda, bo to była osoba iczciwa i bardzo kompetentna. Mam nadzieję, że to tylko plotka.

  2. Zdecydowane nie dla rozpraszania środków budżetowych.Budżety obywatelskie w gminach to pozorowanie działań .W powiecie to będzie lipa.

    • Jakiego „rozpraszania”? Chyba nie wiesz jak się robi budżet. Będzie rubryka np „200 tys zł – budżet obywatelski” w 250 mln zł budżecie powiatu. I o tym 200 tys zł będą mogli bezpośrednio zdecydować mieszkańcy

  3. To bardzo dobry pomysł.
    Przybliży powiat do ludzi. Poki co powiat jest bardzo daleko nikt nie wie czym się zajmuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię