Budżet pełen wyzwań i niewiadomych

3

PIASECZNO Rada Miejska w Piasecznie uchwaliła budżet na 2023 rok. Mimo, że ze względu na ceny energii i ciepła, koszty pracy oraz inflację znacząco rosną koszty bieżące utrzymania gminnych jednostek oraz infrastruktury, gmina Piaseczno nie zamierza rezygnować z inwestycji.

Kilka ostatnich miesięcy roku 2022 Skarbnik gminy wraz z Zarządem oraz radnymi poświęcili na konstruowanie najtrudniejszego budżetu w ostatnich latach. Mniejsze dochody z PIT w związku ze zmianami podatkowymi, drastycznie rosnące ceny energii elektrycznej i ciepła, wzrost kosztów pracy i inflacja, to ogromne wyzwanie dla samorządów.
– Plan jest przygotowany w taki sposób, żeby nie zwalniać tempa zmiany i rozwoju gminy, ale wiemy, że musimy być elastyczni i przygotowani na różnego rodzaju wyzwania, które przyniesie 2023 rok – mówił podczas sesji budżetowej burmistrz Daniel Putkiewicz.

Blisko 273 mln złotych na oświatę

Uchwalony podczas sesji budżetowej w dniu 28 grudnia budżet Gminy Piaseczno na 2023 rok zakłada dochody w kwocie 584 852 299 zł oraz wydatki na poziomie 771 752 181 zł. Wzrost kosztów energii, ogrzewania i pracy, sprawia, że znacząco rosną koszty bieżące gminy. Samorząd musi bowiem utrzymać wszystkie szkoły i przedszkola, instytucje kultury, sportu czy pomocy społecznej. Do tego dochodzą koszty utrzymania infrastruktury drogowej, w tym oświetlenie, bieżące remonty czy sprzątanie. W 2023 roku wzrosną również koszty transportu publicznego, do którego gmina Piaseczno dołoży już ponad 28 mln zł. Wzrost kosztów wiąże się miedzy innymi z planowanym na marzec 2023 r. uruchomieniem połączeń SKM do Piaseczna.
Tradycyjnie też największy kawałek budżetowego tortu stanowią wydatki na oświatę – ponad 35%. W 2023 roku wzrosną o ponad 44 mln złotych w stosunku do roku 2022 i wyniosą 272,6 mln złotych. Na drogi i transport gmina planuje wydać 161,7 mln zł.


100 milionów złotych na inwestycje drogowe

Samorząd nadal zamierza inwestować w drogi – zarówno gminne, jak i te realizowane przy współpracy z powiatem czy samorządem wojewódzkim.
– Jednym z ważniejszych zadań jest cały pakiet dróg dojazdowych do węzła Antoninów na trasie S7 – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – W porozumieniu z powiatem projektujemy też przebudowę ulicy Sienkiewicza czy skrzyżowanie ulic Okulickiego i Wojska Polskiego.
W 2023 roku kontynuowana będzie budowa ulicy Tukanów czy przebudowa ulicy Urbanistów. Samorząd planuje też budowę nowych dróg, m.in. Polnej w Chylicach, Kordiana w Piasecznie, Kwiatów Polnych w Wólce Kozodawskiej czy Ptaków Leśnych w Jastrzębiu. Łącznie na inwestycje drogowe gmina Piaseczno planuje przeznaczyć w 2023 roku ponad 103 mln złotych.

Instytucje kultury w zabytkowych budynkach

W 2023 roku kontynuowane będą inwestycje związane z kulturą. Dobiegają końca prace przy modernizacji dwóch zabytkowych budynków w ścisłym centrum miasta – Starej Plebani, która stanie się siedzibą Muzeum Piaseczna oraz dawnego budynku strażnicy OSP przy ul. Puławskiej 3, w której działać będzie Muzeum Sztuki Współczesnej Józefa Wilkonia. Trwają również prace przy renowacji Poniatówki. Ich zakończenie planowane jest na początku 2024 roku. Po oddaniu budynku do użytku będzie w nim działał jeden z oddziałów Muzeum Piaseczna oraz kawiarnia.
– Chcemy również ogłosić konkurs na projekt dla budowy sali teatralno-kinowej oraz nowego ratusza w ramach realizacji nowej wizji śródmieścia zawartej w projekcie Piaseczno odnowa – informuje burmistrz Daniel Putkiewicz.

Priorytetowe inwestycje

Jedną z priorytetowych inwestycji na 2023 rok jest budowa basenu przy ul. Chyliczkowskiej. Realizacja tego przedsięwzięcia miała się rozpocząć już w tym roku, ale napotkała na trudności formalne. Budowę basenu gmina Piaseczno chciała powierzyć gminnej spółce PWiK Piaseczno, ale decyzję tę zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. W najbliższym czasie gmina wypracuje nowy model realizacji tej inwestycji.
– Budowa basenu jest priorytetem ze względu na grunt, który otrzymaliśmy od Skarbu Państwa z przeznaczeniem na konkretny cel, który musimy zrealizować w określonym czasie – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz. – A dodatkowo wiemy, że inwestycja ta jest potrzebna naszym mieszkańcom, ponieważ stary basen, przy ul. Sikorskiego, nie był w stanie sprostać potrzebom dynamicznie rozwijającej się gminy już w momencie jego otwarcia.
W 2023 roku gmina planuje też ogłoszenie przetargu na budowę szkoły w Julianowie. Równocześnie realizowana jest budowa układu drogowego, który będzie obsługiwał nową placówkę oświatową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szkoła powinna być gotowa w 2025 roku.
– Chcemy ogłosić przetargi na obie inwestycje i zobaczymy jakie będą ceny ofert. Bez wątpienia trzeba się jednak liczyć z tym, że w dzisiejszych realiach będą to bardzo drogie inwestycje – zapowiada burmistrz Daniel Putkiewicz.

Więcej zieleni w mieście

W 2023 roku planowana jest również rewitalizacja dwóch zabetonowanych placów w ścisłym centrum. Na rynku oraz placu przy skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Jana Pawła II pojawią się nowe drzewa. Kontynuowane będą również prace przy budowie Traktu nad Perełką. Po uregulowaniu kwestii własnościowych rozpocznie się również rewitalizacja trzeciej części parku miejskiego.
Uchwała budżetowa na 2023 została podjęta przez Radę Miejską 17 głosami za przy 5 wstrzymujących się.

Biuro Promocji i Kultury

3 KOMENTARZE

  1. Po co zamieniać tańsze pociągi KM droższą SKM skoro będą jeździły zgodnie z tym samym rozkładem? Jakiś geniusz wam to podpowiedział?

  2. Podatków nie odprowadzają słoiki a parkują i zawalają miejsce WPI -miejscowym. Warto nad tym pomyśleć, aby tym co płacą niemałe podatki umilić życie!, może karty dla mieszkańców. Prywatne przedszkola też żerują na kasie podatników, państwowe tracą bo za darmo……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię