Budżet rozważny i ostrożny. Wiele inwestycji zostanie zrealizowanych w centrum miasta

8

GÓRA KALWARIA W drugiej połowie grudnia rada miejska przyjęła budżet gminy na 2020 rok. Dochody mają wynieść prawie 158 mln zł, zaś wydatki – ponad 161 mln zł. Być może wkrótce dojdzie jednak do zwiększenia zadłużenia. – Wszystko po to, aby zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje – podkreśla burmistrz Arkadiusz Strzyżewski


Na początku stycznia rada miejska i zarząd gminy mają ustalić priorytety inwestycyjne na najbliższy rok. Decyzje, które zapadły w ubiegłym roku na szczeblu rządowym, w tym obniżka PIT i ulga udzielona osobom w wieku poniżej 26 lat spowodowały, że samorządy generalnie mają mniej pieniędzy na realizowanie zadań własnych (dochody Góry Kalwarii uszczuplą się z tego tytułu o około 4,5 mln zł).
– Ponad 6 mln zł wydamy w tym roku z budżetu na podwyżki dla nauczycieli – informuje Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. – Wszystko wskazuje na to, że nie otrzymamy subwencji oświatowej w takiej wysokości.
Ale to nie wszystko. Drożeje prąd, w związku z czym gmina wyda na niego o około 2 mln zł więcej niż w 2019 roku. Mimo wielu przeciwności i – mimo wszystko nieoczekiwanych wydatków – gmina na rozbudowę infrastruktury zaplanowała ponad 15 mln zł.

Mieszkańcy oczekują rozbudowy szkół

Wygląda na to, że najważniejszą inwestycją będzie w tym roku rozbudowa szkoły w Kątach (zadanie zostało zaplanowane na dwa lata), w której dzieci uczą się w systemie zmianowym. Co więcej, uczniów cały czas przybywa, bo podstawówka znajduje się na terenie, który intensywnie się urbanizuje. W nowej części szkoły zaplanowano cztery dodatkowe sale lekcyjne, a także kuchnię, jadalnię, bibliotekę, szatnie, pomieszczenia gospodarcze i biurowe. Wkrótce ma być gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Po skompletowaniu dokumentacji gmina ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji. Według ostrożnych szacunków ma ona kosztować od 4,5 do nawet 7 mln zł. Jaki będzie rzeczywisty koszt rozbudowy – okaże się dopiero po otwarciu ofert złożonych przez wykonawców. Na rozbudowę swojej szkoły czekają także mieszkańcy Czerska. Trwa opracowywanie projektu, jednak jest mało prawdopodobne, aby inwestycja ruszyła w tym roku. Z kolei przy szkole w Czaplinku brakuje hali sportowej.
– To jedyna w gminie szkoła, przy której nie ma sali. Mimo to na razie trudno określić, kiedy rozpocznie się jej budowa – mówi Piotr Chmielewski.

Przebudują Pijarską i Dominikańską

Sporo pieniędzy gmina zainwestuje w tym roku w drogi i infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Kontynuowana będzie budowa kanalizacji w Czersku, kanalizacja ma pojawić się także w ulicy Leśnej w Górze Kalwarii. Zmodernizowana zostanie ulica Szkolna w Baniosze (został już rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę tego zadania). Sporo pieniędzy gmina zainwestuje również w główne ulice miasta, w tym Pijarską i Dominikańską. Zyskają one nową nawierzchnię (to zadanie zrealizuje akurat wykonawca obwodnicy na zlecenie GDDKiA) i stylowe oświetlenie. Zakład Gospodarki Komunalnej na łącznej długości prawie 3 km (także na fragmencie ul. Grójeckiej i Wojska Polskiego) ma przebudować także sieć  wodociągową i kanalizację. Prace „w ziemi” mogą pochłonąć nawet ponad 10 mln zł. Inną niezwykle potrzebną inwestycją jest przebudowa oczyszczalni ścieków w Moczydłowie, która może kosztować nawet 20 mln zł. Mało jednak prawdopodobne, aby rozpoczęła się ona w najbliższym roku.

TW

8 KOMENTARZE

 1. Trzeba zainwestować w oświetlenie Ledowe w całej gminie …Będą duże oszczędności a może z Uni uda się uzyskać jakieś dofinansowanie..

 2. 1. … to pierw uchwalili budżet, a potem ustalą priorytety. Jaka to logika?
  2. … to ważniejsze goowno (inw. kanal.) niż dzieci (szkoła w Czaplinku i Czersku)? o logikę nie pytam…
  3. … przebudowa oczyszczalni ścieków w Moczydłowie, … może kosztować nawet 20 mln zł…. a jaka część gminy jest skanalizowana? Jednym 20 mln, a drugim co?
  4. … Wszystko po to, aby zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje – podkreśla burmistrz Arkadiusz Strzyżewski… przez mieszkańców których części gminy. Chyba, że priorytetem jest gmina… dwóch sortów. Może myśla o bandustanach?

 3. Większość gmin miejsko-wiejskich ma ten sam problem. To gminy dwóch prędkości. Nie wiecie jak to zrobić? Sprezentujecie Burmistrzowi lub jakiemuś Radnemu działkę na peryferiach gminy, wtedy dostrzegą konieczność budowy infrastruktury.

 4. Mieszkańcy bloku na ulicy Puławskiej 13/A w Baniosze czekają na ocieplenie bloku obiecane bylLO 4 lata temu kiedy zrobili dach i balkony a ciepło jak uciekało tak ucieka niedługo będą dziury w murze bo blok wygląda fatalnie ..

 5. Co oświetleniem chodnika i przejść dla pieszych na ul.Pijarskiej w kierunku Tesco i ul. Adamowicza???I ZAPADAJACYMI SIE chodnikami na Pjarskiej az do centrum miasta -wielkie kałuze na nich,a problem sie pogłebia……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię