Burmistrz: w ciągu miesiąca zmieniło się wszystko

3

PIASECZNO Podczas środowej sesji burmistrz Daniel Putkiewicz podsumował działania gminy związane z przyjmowaniem i obsługą ogromnej liczby uchodźców, którzy trafili na nasz teren po wybuchu wojny w Ukrainie


Daniel Putkiewicz podkreślił, że to kolejny potężny kryzys (po epidemii COVID-19), z którym musi zmagać się gmina.
Mimo to jesteśmy sercem z naszymi sąsiadami z Ukrainy – dodał. Pod koniec lutego na terenie Piaseczna ruszyły różnego rodzaju zbiórki darów dla uchodźców, ale też mieszkańców Ukrainy. Część darów trafiła do miejscowości Chmielnicki. Teraz uciekający przed wojną Ukraińcy, którzy zatrzymali się na naszym terenie, otrzymują przede wszystkim pomoc żywnościową. Tylko w ubiegłym tygodniu wydano im około 4000 paczek z podstawowymi produktami z długim terminem ważności. Cały czas działa punkt informacyjny przy ul. Warszawskiej, w pomoc zaangażowany jest również Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Według szacunków, na terenie gminy Piaseczno zatrzymało się od 3 do 4 tysięcy Ukraińców. Od kilku dni w urzędzie wydawane są przyjezdnym numery PESEL. O ich przyznanie wystąpiło jak dotąd około 1500 osób.
Normalnie mamy w urzędzie siedem stanowisk do obsługi spraw obywatelskich, teraz trzy z nich zostały wyłączone, bo wydajemy w nich PESELe. Proszę mieszkańców o wyrozumiałość – mówił Daniel Putkiewicz podkreślając, że już niedługo kolejne stanowiska zostaną uruchomione przy ul. Warszawskiej, co powinno poprawić sytuację.
Mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach Ukraińców mogą już składać w urzędzie wnioski o dofinansowanie miejsc kwaterunku. Burmistrz poinformował, że gmina dysponuje też jeszcze pięćdziesięcioma wolnymi miejscami na stadionie miejskim. Kolejna kwestia to szkoły, do których w ciągu ostatnich trzech tygodni zostało przyjętych ponad 500 uczniów z Ukrainy. Najwięcej dzieci, bo aż 135 trafiło do SP nr 5. W związku z tym gmina podjęła decyzję, aby utworzyć w Złotokłosie cztery oddziały przygotowawcze tylko dla dzieci z Ukrainy (każdego dnia dzieci są tam dowożone).
W kwietniu utworzymy prawdopodobnie kolejne oddziały przygotowawcze w innych szkołach – zapowiedziała wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

TW

3 KOMENTARZE

  1. „Burmistrz: w ciągu miesiąca zmieniło się wszystko”
    ================================
    Przesada. Burmistrz się nie zmienił. Piaseczno też póki co nazywa się po staremu, a nie np. Banderowo.

  2. Co się zmieniło? Ruda jest, łysy jest. Trzeba powołać dodatkowe służby, żeby sprawdzały ile obiadów mops zabiera uchodźcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię