POWIAT Choć to pierwsza edycja ekstremalnego Biegu Żołnierzy Niezłomnych: Grochowa-Piskórka, starostwu udało się zapełnić całą 120-osobową listę startową. Chętnych było dwa razy więcej!


Biegacze wystartują równo o północy ze środy na czwartek. Na trasie prowadzącej przez las na zawodników będą czekały przeszkody naturalne (w tym zamarznięte błoto i kałuże), a także zasieki i bale. Atmosferę stworzą rekonstruktorzy strzelając ze ślepej amunicji. Długość trasy wynosi 1963 metry i jest to dystans symboliczny, bowiem w 1963 roku we wsi Majdan ujęto Józefa Franczaka, pseudonim „Laluś”, uważanego za ostatniego żołnierza wyklętego. Bieg zakończy się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy krzyżu w Piskórce (obok skrzyżowania ul. Głównej z Jagodową) upamiętniającym poległych w 1944 roku.

„Czy warto było tak żyć”?

Piaseczyńskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą kontynuowane równo w południe. O tej godzinie w Domu Kultury (ul. Kościuszki 49) rozpocznie się pokaz filmu „Czy warto było tak żyć” – filmowej opowieści o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu”, twórcy konspiracyjnego Wojska Polskiego walczącego po wojnie z komunistycznym zniewoleniem. Po seansie, o godz. 14. w kościele św. Anny rozpocznie się msza św. w intencji żołnierzy wyklętych. Po niej, na dziedzińcu przed kościołem, zaczną się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, kombatantów, służb mundurowych, młodzieży szkolnej i mieszkańców. Po apelu pamięci nastąpi złożenie wiązanek pod tablicą pamiątkową.

W Konstancinie opowieść o „Wołyniaku”

Z kolei Klub Historyczny Konstancińskiego Domu Kultury 1 marca o godz. 18 pokaże film Dionizego Garbacza pt. „Wołyniak, legenda prawdziwa”. Przedstawia on losy jednego z żołnierzy wyklętych – Józefa Zadzierskiego. Widz ma możliwość zobaczyć miejsca związane z „Wołyniakiem”, np. Leżajsk, Kuryłówkę, Szegdy. Wciągające opowieści snują żołnierze oraz osoby związane z oddziałem Zadzierskiego. W filmie przedstawiono wiele archiwalnych fotografii i dokumentów. Do zdjęć włączono też grupę rekonstrukcyjną, która odtworzyła dynamiczne sceny walki. Autorzy dokumentu nie pominęli kontrowersyjnych zdarzeń z udziałem „Wołyniaka” – pacyfikacji ukraińskich wsi oraz pracy w MO. Słowo wstępne przed projekcją wygłosi historyk Witold Rawski. Wstęp jest wolny

W Górze Kalwarii i Lesznowoli Bieg Wilczym Tropem

Po raz pierwszy „wilczym tropem” na dystansie 1963 w niedzielę pobiegnie też Góra Kalwaria. Zostało jeszcze 20 wolnych miejsc (zapisy: 22 727 48 61, nie ma opłaty startowej). Biegacze, ubrani w jednakowe koszulki wystartują równo o godz. 12 sprzed Ośrodka Kultury przy ul. por. Jana Białka 9. Zawodnicy pobiegną w podobnym tempie. Po biegu, o godz. 12.45, w Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, który jest znawcą dziejów żołnierzy wyklętych.

W Łazach w gminie Lesznowola bieg w hołdzie żołnierzom niezłomnym sobotę 3 marca odbędzie się po raz czwarty. Rejestracja zawodników rozpocznie się o godz. 11.00 w szkole przy ul. Wiejskiej 2 w Łazach, start biegu o godz. 12.30. W programie także turniej piłki nożnej, żywa lekcja historii oraz koncert pieśni patriotycznych.

Biegi Wilczym Tropem. Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w ubiegłym roku w prawie 300 miejscowościach w kraju i za granicą. Wzięło w nich udział ponad 60 tys. osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię