Carscy żołnierze spoczną na cmentarzu komunalnym

0

PIASECZNO W najbliższy czwartek na cmentarzu komunalnym przy ulicy Julianowskiej odbędzie się uroczysty pogrzeb 30 ekshumowanych żołnierzy, poległych w rejonie Piaseczna w październiku 1914 roku


Na kości żołnierzy, spoczywające przy ul. Julianowskiej, natrafili kilka tygodni temu robotnicy budujący hale magazynowe. Ekshumację w pierwszej połowie czerwca przeprowadził Instytut Pamięci Narodowej, a konkretnie wyspecjalizowana w takich działaniach firma. Nadzorowało ją Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Znaleziono szczątki należące do 30 żołnierzy carskich.
– Jest duże prawdopodobieństwo, że wśród pochowanych tam mężczyzn byli także Polacy, którzy szli do armii carskiej z poboru – mówi Stanisław Hofman, lokalny historyk.
– Należy pamiętać, że w 1914 roku w rejonie Piaseczna stał front, a armie rosyjska i niemiecka prowadziły regularne walki. Dlatego jest tu tak wiele cmentarzy z okresu I wojny światowej.

Wśród szczątków żołnierzy znaleziono również elementy wyposażenia, w tym fragmenty mundurów, czapek z daszkiem, butów, pasów, a także manierki, szklanki, kubki, gwizdek oficerski, saperkę, scyzoryki, odznaki strzeleckie, zegarek. Żołnierze zostaną pochowani na cmentarzu komunalnym przy ul. Julianowskiej w Piasecznie. Ich pogrzeb odbędzie się 18 lipca o godz. 14 (kwatera C5, rząd 7, grób 2).

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię