Ceny za odbiór śmieci biją kolejny rekord. Prawie 34 zł od osoby!

4

GÓRA KALWARIA Wczoraj radni uchwalili nowe stawki za odbiór odpadów, jakie od 1 maja będą ponosić mieszkańcy. Osoby segregujące śmieci zapłacą 33,86 zł miesięcznie, zaś niesegregujące – aż 67,72 zł. Umowa z firmą Remondis ma zostać podpisana po świętach i będzie obowiązywać przez rok


W Górze Kalwarii, mimo dwóch przetargów, jedynie firma Remondis była zainteresowana odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Do końca marca gmina płaciła jej za tę usługę około 450 tys. zł miesięcznie. Teraz będzie to ponad 934 tys. zł miesięcznie. Ponad dwukrotna podwyżka ceny musiała odbić się niestety na podniesieniu stawek dla mieszkańców. Obliczono, że aby system się bilansował, opłata za śmieci segregowane (w gminie Góra Kalwaria tylko około 6 proc. gospodarstw nie segreguje odpadów) musiałaby wynieść około 38 zł na osobę. Jednak ustalenia tak wysokiej stawki od osoby zabrania prawo, ponieważ nie może być ona wyższa niż 2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego. Te 2 proc. to dokładnie 33,86 zł i właśnie taką stawkę podczas poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej uchwalili radni.
– Stawka ta oznacza, że gmina będzie musiała dopłacać do gospodarowania odpadami jeszcze około 2 mln zł w skali roku – informuje Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. Oznacza to niestety mniej pieniędzy na inwestycje. Podczas sesji radni uchwalili również wysokość ulgi, jaką zostaną objęci posiadacze ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Zapłacą oni za odbiór i zagospodarowanie odpadów o 10 proc. mniej.

TW

4 KOMENTARZE

  1. Że jeszcze nikt się nie zbuntował? ……………………………………………………Wszyscy tak na miękko przyjmują te podwyżki?……………………………………….. I niech ktoś mi powie czy 70 letnia starsza pani może wyprodukować 2 tony śmieci zmieszanych rocznie? Bo reszta wraca do obiegu jako surowce wtórne.

  2. Brawo NOWY BURMISTRZU ZA TE STAWKI !!!!!!!!!!!!!!!
    NAJWAŻNIEJSZE OBIETNICE WYBORCZE!!!!!
    A PÓŻNIEJ WSZYSTKICH OSZUKAĆ !!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię