Chcą odnowić sarkofag założyciela miasta. Ma trafić do kościoła „na Górce”

0

GÓRA KALWARIA Trwa rok jubileuszowy 350-lecia nadania praw miejskich Górze Kalwarii. Z tej okazji narodził się pomysł odnowienia i wyeksponowania sarkofagu, w którym spoczywa zmumifikowane ciało założyciela miasta – Stefana Wierzbowskiego


Biskup Stefan Wierzbowski to bodaj najważniejsza postać w całej długiej historii Góry Kalwarii. To przede wszystkim wizjoner, sprawny polityk i założyciel grodu, który początkowo nazywał się Nowa Jerozolima i otrzymał prawa miejskie 26 lutego 1670 roku (nadał je król Michał Korybut Wiśniowiecki).
Okazuje się, że na odnowienie (częściową rekonstrukcję, renowację i konserwację) sarkofagu można uzyskać dotację w wysokości ponad 77 tys. zł od Marszałka Województwa Mazowieckiego. Zadanie to powinno zostać zrealizowane do końca 2021 roku. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest uzgodnienie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków programu i kosztorysu działań konserwatorskich. Wstępnie oszacowano, że potrzeba na to około 10 tys. zł. Właśnie rozpoczęła się zbiórka środków na ten cel. Pieniądze można wpłacać na konto parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii o numerze 53 8003 0003 2001 0000 9653 0003. Odnowiony sarkofag z doczesnymi szczątkami biskupa ma trafić do urządzonej nawy bocznej kościoła „na Górce”, gdzie ma zostać umieszczony pod szklaną płyta posadzki. Powyżej znajdzie się portret biskupa i tablica nagrobna pochodząca z nieistniejącego od ponad 200 lat kościoła Kalwaryjnego.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię