Chcą upamiętnić Żydów, którzy zginęli podczas budowy linii wysokiego napięcia

3

PRAŻMÓW Kilka dni temu obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W związku z tym radny Krzysztof Wiśniewski, sołtys Uwielin Teresa Wójcicka oraz radny powiatowy Grzegorz Pruszczyk wpadli na pomysł, aby upamiętnić Żydów, którzy podczas okupacji budowali linię wysokiego napięcia na odcinku od Łosia do Błonia


Wszystko zaczęło się od tekstu opublikowanego w maju ubiegłego roku przez Teresę Wójcicką, sołtysa Uwielin, na jednym z portali społecznościowych. Pani sołtys podzieliła się w nim wspomnieniami i relacjami świadków, dotyczącymi budowy linii wysokiego napięcia na odcinku od Łosia przez Nowy Prażmów, Zawodne, Prażmów, Wolę Prażmowską, Dobrzenicę aż do Błonia (linia Kozienice-Mory). Linia powstała podczas II wojny światowej, prawdopodobnie na przełomie 1943-1944 roku, a budowali ją Żydzi, znajdujący się pod ścisłym nadzorem Niemców. Przymusowi robotnicy byli dowożeni na teren budowy z okolic Grójca. Z relacji świadków wynika, że pracowali w ekstremalnie trudnych warunkach, byli niedożywieni i regularnie bici. Wielu z nich podczas budowy linii straciło życie. Ciała grzebano na miejscu, wiele z nich mogło zostać zabetonowanych w fundamentach słupów.
Kilka dni temu przypomniałem sobie o tym artykule – mówi radny Krzysztof Wiśniewski. – Uważam, że te tragiczne zdarzenia, okupione ludzką krwią, muszą zostać w jakiś sposób upamiętnione. Zamierzamy zwrócić się do rady gminy i wójta o ufundowanie pomnika lub tablicy pamiątkowej. Projekt uchwały w tej sprawie trafił już na ręce przewodniczącego rady oraz Jana Adama Dąbka.
Podczas piątkowej sesji nad propozycją upamiętnienia ofiar pracy przymusowej pochylą się radni.
Wierzę, że uchwała zostanie podjęta – mówi radny Grzegorz Pruszczyk. – Jesteśmy to winni ludziom, którzy polegli na terenie naszej gminy.

TW

fot. Teresa Wójcicka

3 KOMENTARZE

  1. żydzi niech się martwią o pamięć pomordowanych sami. Ex abasador izraela, Azari, dość jasno dała do zrozumienia co żydzi myślą i co czują do Polaków… W ten sam deseń wyrażali się o Polsce i Polakach czołowi politycy izraela. Naskakiwanie żydom tutaj nic nie pomoże, no chyba, że przygotowuje się do przekazania lini energetycznych w ręce spółek izraelskich…. tak jak za poprzednich rządów zostały przekazane spółki wodno kanalizacyjne francuzom… co naocznie można poczuć nosem udając się na spacer brzegami Wisły…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię