Chcą upamiętnić żydowską społeczność miasta

2

PIASECZNO W środę 19 kwietnia obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Podczas sesji rady miejskiej burmistrz Daniel Putkiewicz przypomniał, że zarówno podczas tego samobójczego zrywu, jak i w Treblince zginęło wielu mieszkańców Piaseczna


Burmistrz przypomniał, że getto w Piasecznie zostało utworzone w 1940 roku, zaś w 1941 roku mieszkających w nim Żydów przeniesiono do getta warszawskiego. Większość z nich zginęła potem podczas okupacji, likwidacji getta, powstania czy w hitlerowskich obozach zagłady. Może chodzić nawet o 3,5 tys. osób. – To była ogromna część naszej społeczności, którą warto trwale uhonorować w przestrzeni miejskiej – mówił burmistrz. – Instytut Pamięci Narodowej wyszedł z inicjatywą sfinansowania pomnika. Pojawiła się też idea oznaczenia dawnych granic piaseczyńskiego getta.
Daniel Putkiewicz poinformował też o rozmowach z Gminą Żydowską, będącą właścicielem budynku dawnej mykwy przy ul. Zgoda. – Rozmowy dotyczyły poprawienia wyglądu tego budynku – podsumował.

TW

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię