Chorzy na COVID-19 już trafiają do szpitala św. Anny. Ale w placówce działają też inne oddziały

0

PIASECZNO Półtora tygodnia temu pisaliśmy, że szpital św. Anny w Piasecznie decyzją wojewody ma zostać w całości przekształcony w placówkę COVID-ową. Zapowiadana decyzja weszła w życie 5 listopada, jednak po rozmowach z NFZ zdecydowano, że w szpitalu tylko jeden odział zostanie przeznaczony dla chorych na koronawirusa. W sumie będzie to 21 łóżek


O sytuacji w szpitalu św. Anny poinformowała dziś radnych powiatowych zasiadających w Komisji Zdrowia Lidia Albrechowicz, dyrektor placówki.
– Po rozmowach z NFZ udało się wynegocjować utworzenie w szpitalu 21 łóżek dla chorych na COVID-19, a nie jak pierwotnie zakładano, przekształcenie całej placówki w szpital COVID-owy – wyjaśniała. – To dobra informacja, bo cały czas staramy się pracować normalnie, robić planowane zabiegi operacyjne i prowadzić oddział ginekologiczno-położniczy, na którym przyjmowane są porody. Mam nadzieję, że taki stan rzeczy uda się jak najdłużej utrzymać. W miarę normalnie pracuje też przychodnia, nie wykonujemy na razie tylko badań endoskopowych, bo zabrakło nam obsady.
Decyzję wojewody o utworzeniu oddziału COVID-owego dyrekcja placówki otrzymała 6 listopada. Poproszono o jej odroczenie do czwartku, ale pismo w tej sprawie pozostało bez odpowiedzi. W chwili obecnej w szpitalu św. Anny przebywa około 18 pacjentów chorych na COVID-19. Wszyscy są w ciężkim stanie i mają choroby towarzyszące. Szpital podzielono na dwie strefy: czerwoną (dla chorych na COVID-19) i zieloną dla pozostałych pacjentów. Ruchem w obrębie wydzielonych stref, które nie mogą się krzyżować, zawiadują żołnierze (m.in. z Wojsk Obrony Terytorialnej).
– W tej chwili w szpitalu są 4 respiratory. Staramy się pozyskać dodatkowe butle z tlenem, ale żebyśmy mogli je otrzymać potrzebna jest zgoda urzędu wojewódzkiego – wyjaśnia Lidia Albrechowicz. – A takiej zgody cały czas nie otrzymaliśmy, mimo że mamy firmę gotową w każdej chwili dostarczyć nam tlen.
Kolejnym problemem jest niewystarczająca liczba łóżek, bo oddział COVID-owy ma funkcjonować w miejscu oddziału pediatrycznego, gdzie łóżka mają mniejsze gabaryty. Dyrektor Albrechowicz poinformowała radnych, że szpital cały czas składa zapotrzebowania na sprzęt do urzędu wojewódzkiego, ale jak dotąd żadnego nie otrzymał. Mimo to placówka funkcjonuje, a sytuacja – jak podkreśla dyrektor – jest póki co stabilna.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię